Lavrov: Körfez'deki durum sadece diyalogla çözülebilir

Lavrov: Körfez'deki durum sadece diyalogla çözülebilir

Salı, 25 Haziran, 2019 - 11:00
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2+2 formatındaki görüşmeler için Moskova’da bulunan Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile bir araya geldi (AP)
Moskova-Kahire/Şarku’l Avsat

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin İran’a karşı izlediği yöntemi yapıcı bulmadıklarını belirterek, Körfez’deki mevcut krizin diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Lavrov, Rusya’nın başkenti Moskova’da 5’incisi düzenlenen 2+2 formatındaki görüşmeler kapsamında Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile bir araya geldi.

Mısır Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Tamer Rıfai, önceki gün yaptığı açıklamada, Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki ve Şukri’nin beraberindeki heyetle birlikte, Moskova’da düzenlenecek 2+2 görüşmelere katılmak üzere Rusya’ya resmi ziyaret gerçekleştirdiklerini duyurmuştu.
Lavrov’dan önemli açıklama

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile görüşmesi sonrası açıklama yapan Lavrov, “Bugün bölgedeki durum, toplantılarımızın sıklığını haklı çıkarıyor. Bütün alanlarda ve çok etkili bir şekilde gelişen ikili ilişkilerimizi detaylı bir şekilde ele alacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Lavrov, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “İran konusunun, sadece Suriye'deki durum açısından değil, bölgenin tümünde ABD ve İsrail'i endişelendirdiği gerçeğinden hareket ediyoruz. Bunu yapıcı bir yöntem olarak görmüyoruz. ABD'nin tüm siyasi imkânlarını bir ülkeyle mücadeleye yöneltmesini, bu ülkeye karşı tecrit politikası izlemesini, ilgili olayları soruşturmadan tüm hatalar için bu ülkeyi suçlamasını yapıcı bulmuyoruz” dedi.

Lavrov ayrıca ülkesinin, Suriye Anayasa Komisyonu çalışmalarını en kısa zamanda tamamlamak için Birleşmiş Milletler (BM) ile ortak çalışma yürüttüğünü söyledi.

Mısır tarafından yapılan açıklamada ise görüşmede, Rusya’dan Mısır turizm merkezlerine yönelik uçak seferlerinin yeniden başlaması talebinin dile getirildiği aktarıldı.

Rusya’dan yapılacak seferlerin güvenliği noktasında gereken tüm tedbirleri aldıklarını belirten Şukri, “Her iki tarafın da güvencesine çok yakın olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

2015’in Ekim ayında, Kogalymavia şirketine bağlı Airbus A321 model Rus uçağı, Şarm eş-Şeyh Havalimanı’ndan kalkışından 4 saat sonra Mısır Sina Yarımadası’nın üzerinde iken düşürülmüş; o tarihten beri de, Rusya-Mısır arasındaki hava trafiği de kesintiye uğramıştı. 224 kişinin ölümüne yol açan uçağın düşürülmesi olayını DEAŞ üstlenirken, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, uçağa bomba konduğunu tespit ettiklerini söylemişti.
Rusya’dan önemli adım

Rusya, iki ülke arasındaki uçak seferleri konusunda geçtiğimiz yılın Nisan ayında sınırlı da olsa bir adım atmış ve sadece Kahire-Moskova hattında uçuş seferlerinin yeniden başlamasına yeşil ışık yakmıştı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, görüşmeler öncesinde Rusya'nın RT kanalına verdiği demeçte, uçuş seferlerinin yeniden başlamasıyla ilgili doğrudan bir müzakere yürütmediklerini ancak Rusya ve Mısır arasında ortak çabaların sürdüğünü kaydetti.
Filistin meselesi

Şukri, Filistin ile ilgili bir soruya da, Mısır’ın Filistin davasına destek verme hususunda Rusya ile benzer bir tutuma sahip olduğunu, 1967 sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulması planına sadık kaldığını ifade etti.

Şukri, Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenecek “Refah için Barış” adlı ekonomik çalıştayla ilgili soruya, ülkesinin sadece çalıştayda söylenenleri dinlemek ve değerlendirmek için katılacağını, karar verme konumunda olan tarafın ise Filistin yönetimi olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya