Kaliforniya'da 6.4 büyüklüğünde deprem

Kaliforniya'da 6.4 büyüklüğünde deprem

Cuma, 5 Temmuz, 2019 - 06:45
Kaliforniya/Şarku’l Avsat

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), Kaliforniya eyaletinde dün 10.30’da 6.4 büyüklüğünde depremin meydana geldiğini açıkladı. Ayrıca depremin bölge halkı tarafından yoğun bir şekilde hissedildiği belirtildi.

Depremden yaklaşık 2 saat sonra ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Kaliforniya'daki deprem hakkında bilgilendirildim. Her şey kontrol altında görünüyor” ifadelerini kullandı.

USGS tarafından yapılan açıklama, depremin merkez üssünün Los Angeles kentinin yaklaşık 240 kilometre kuzeydoğusundaki San Bernardino bölgesindeki Searles Valley’de 10.7 kilometre derinlikte olduğu ifade edildi.

Merkez üssündeki yetkililer, depremin büyük hasar bıraktığını belirterek, doğalgaz hatlarının zarar gördüğünü belirtti. David Witt isimli bir yetkili, bazı kişilerin binalardan düşen parçalar nedeniyle hafif şekilde yaralandığını ifade ederek, yaralanan kişilerin sayısı hakkında bilgi vermedi.

Ridgecest Belediye Başkanı Peggy Breeden CNN'e yaptığı açıklamada, bölgede acil durum ilan edildiğini ifade ederek, şehir hastanesinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini ve şehrin bazı bölgelerinde elektrik kesintisi yaşandığını söyledi.

Yaklaşık 10-15 saniye süren deprem Los Angeles’ta yaşayanlar tarafından da hissedildi.

Depremin ardından 4 artçı sarsıntının yaşandığı belirtilirken, 1999 yılından bu yana bölgede yaşanan en büyük deprem olduğu ifade edildi.

Yönetmen Ava de Varnay, “Bu zamana hep Los Angeles'ta yaşadım. Şimdiye kadar hissettiğim en uzun depremdi” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya