Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mikati: Suudi Arabistan Lübnan’a yardım eli uzatacak

Mikati: Suudi Arabistan Lübnan’a yardım eli uzatacak

Pazartesi, 15 Temmuz, 2019 - 11:00
Cidde/Şarku’l Avsat

Lübnan eski Başbakanı Necip Mikati, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile yaptığı görüşmede, Kral Selman’ın Lübnan’ı koruma ihtiyacını vurguladığını belirterek, Riyad’ın Beyrut’a yönelik samimi adımlar atacağını ifade etti.

Kral Selman bin Abdulaziz günün erken saatlerinde Cidde’de bulunan Selam Sarayı’nda eski Lübnan başbakanlarından Necip Mikati, Fuad Sinyora ve Tamam Selam ile bir araya geldi. Toplantıda, Suudi Arabistan ile Lübnan arasındaki ilişkiler, bölgedeki son gelişmeler, Krallık’ın Lübnan’ın güven ve istikrarına verdiği önem ele alındı.

Ulusal haber ajansının aktardığı habere göre Mikati, endişelerinin ülkelerini yaşadığı zorluklardan kurtarmak olup, Lübnan’ın ulusal birlik yolu ile desteklenmesi gerektiğini aktardı.

Suudi Arabistan’ın Lübnan’a yardım eli uzatacağını belirten Mikati, gerçekleştirilen ziyaretin önemli olduğunu ve Krallığın her yönü ile Lübnan’a verdiği destekten ötürü Kral Selman’a teşekkür ettiklerini ifade etti.

Öte yandan eski Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İran’ın Lübnan’ı kum torbası olarak kullanmaya çalıştığına dikkat çekerek, Lübnan devleti ve Hizbullah arasındaki ilişkinin iyi okunması gerektiğini dile getirdi.

Sinyora el-Arabiya televizyon kanalına yaptığı açıklamada, eski Lübnan başbakanlarının Suudi Arabistan ziyaretini, Lübnan’ın tamamı ile ilgili konuşma yapmak için gerçekleştirdiklerini belirterek, Krallığın tüm bileşenleri ile her zaman ülkesinin yanında olduğuna vurgu yaptı.

Eski Başbakan Sinyora açıklamasında, Kral Selman’a Lübnan’ın yaşadığı zor durumu aktardıklarını dile getirerek, Suudi Arabistan’a gerçekleştirdikleri ziyaretin, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin konumu güçlendirmek adına olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya