BMGK, Rusya’ya, Suriye’deki hastanelere saldırı düzenlememesi çağrısında bulundu

BMGK, Rusya’ya, Suriye’deki hastanelere saldırı düzenlememesi çağrısında bulundu

Cuma, 19 Temmuz, 2019 - 14:00
Suriye’deki sivil savunma ekipleri Suriye'nin güneyindeki İdlib bölgesine düzenlenen bombardımanda yıkılan bir binanın kalıntıları arasında kazazedeleri arıyor (AFP)
New York/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, dün düzenlenen acil toplantıda, Rusya'nın Suriye’nin İdlib bölgesindeki hastanelere yapılan saldırılara son vermesi çağrısında bulundu.

Kuveyt, Almanya ve Belçika'nın isteği üzerine düzenlenen toplantı, Mayıs ayında başlayan ve Suriye'nin kuzeybatısında yükselen gerilime karşı koyma amacıyla yapıldı. Diplomatik kaynaklar yaptığı açıklamada, Rusya’nın, hastanelere saldırı düzenlemesini kınayan ortak açıklamaya karşı çıktığını belirtti.

Açıklamada özellikle 10 Haziran’da bölgedeki en büyük sağlık kuruluşlarından biri olan Maaret el Numan Hastanesi’ne düzenlenen saldırıya yönelik duyulan endişe dile getirildi.
Rusya iddiaları reddetti

Rusya, bir kez daha sivillere yönelik saldırı düzenlediğine dair iddiaları reddetti. Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, “Rusya Savunma Bakanlığı’ndan aldığım bilgiye göre, yapılan soruşturmalarda Mayıs ayında saldırı düzenlediği iddia edilen 11 binanın 9’una hiçbir saldırı düzenlenmediği ortaya çıkmıştır. Hasar gören diğer 2 binaya Rus kuvvetleri tarafından saldırı düzenlenmemiştir” ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyi Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise Nebenzya’nın açıklamalarına yanıt olarak, “Maaret el Numan Hastanesi’ne düzenlenen saldırıyı araştırmalıyız. Şüphelerimiz var. Ama doğru bir şekilde inceleyelim ve doğru cevaba ulaşalım” açıklamasında bulundu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, “Katliam durmalı. 1 Temmuz'dan bu yana saldırılar nedeniyle, en az 6 sağlık merkezi, 5 okul, 3 su arıtma tesisi, 1 fırın ve 1 ambulans tahrip edildi” ifadelerini kullandı.

İdlib ve çevresi, Eylül 2018’de Rusya ve Türkiye arasında yapılan, rejim güçleri ve muhalifler arasında silahsızlandırılmış bölgenin kurulmasını sağlayan anlaşmanın ardından nispeten sakindi. Ancak Şubat ayından bu yana rejim kuvvetleri, ardından da Rus kuvvetleri bölgedeki saldırılarını artırdı.

İdlib anlaşmanın imzalanmasından bu yana son haftalarda en şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasına göre, Suriye ve Rusya hava saldırılarında 590’dan fazla sivil hayatını kaybederken, muhaliflerin hava saldırılarında ise 45 sivil hayatını kaybetti. Ayrıca Nisan ayından bu yana 25’ten fazla tıbbi merkez zarar görürken, saldırılar nedeniyle 330 binden fazla kişi yerlerinden göç etti.


Editörün Seçimi

Multimedya