Cebelitarık, İran’a ait petrol tankerini 1 ay daha tutacak

Cebelitarık, İran’a ait petrol tankerini 1 ay daha tutacak

Cuma, 19 Temmuz, 2019 - 14:30
İran petrol tankeri Grace 1 (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Cebelitarık Yüksek Mahkemesi tarafından bugün yapılan açıklamada, Suriye’ye petrol taşıyarak Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal eden Grace 1 isimli İran’a ait petrol tankerinin 1 ay daha gözaltında tutulacağı belirtildi.

İran’a ait 'Grace 1' petrol tankeri, 4 Temmuz’da Cebelitarık Boğazı'ndan geçerken, İngiltere’ye bağlı Cebelitarık Özerk Bölgesi yetkililerince limana çekilmişti.

Geminin Suriye'ye yönelik AB ambargosunu ihlal ederek petrol taşıdığı öne sürülmüş, Tahran yönetimi ise suçlamaları reddederek, 2.1 milyon varil taşıyan petrol gemisine el konulmasını korsanlık olarak nitelendirmişti.

Cebelitarık hükümeti Başkanı Fabian Picardo bugün parlamento önünde yaptığı açıklamada, İngiltere’nin başkenti Londra’da meselenin tırmanışını önlemek adına İranlı yetkililer ile bir araya geldiğini söyledi. Picardo açıklamasında, Grace 1 isimli tankerin serbest bırakılması için İranlı yetkililer ile yapıcı ve olumlu bir çalışmayı devam ettirmeyi umduklarını ifade etti.

Cebelitarık polisi tarafından el konulan Grace 1 isimli petrol tankerinin gözaltına alınan Hintli dört mürettebatı, kefaletle serbest bırakılmadan önce sorguya çekilmişti.

Petrol tankerine el konulması hadisesi, İran ve Batılı güçler arasındaki gerginliği körüklerken, ABD 2018 yılında İran ve diğer büyük güçler arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak geri çekilerek İran’a yaptırım uygulama kararı aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya