Irak ordusundan Bağdat Kuşağı’na geniş kapsamlı operasyon

Irak ordusundan Bağdat Kuşağı’na geniş kapsamlı operasyon

Pazar, 21 Temmuz, 2019 - 06:45
Bağdat’ın kuzeyindeki Tarmiya ilçesinde DEAŞ operasyonuna katılan Haşdi Şabi güçleri (EPA)
Hamza Mustafa/Bağdat

Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri, dün sabah saatlerinde Tarmiya başta olmak üzere “Bağdat Kuşağı” içinde yer alan bölgelerde DEAŞ hücrelerine geniş kapsamlı operasyon başlattı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ı kuzey, batı ve güneybatıdan çevreleyen ve “Bağdat Kuşağı” olarak bilinen mevki, Sünni aşiretlerin çoğunlukta olduğu altı bölgeden oluşuyor. Bunlar Latifiye, Taci, El Müşahide, El Tarmiya, Arap Cibur ve El Madain bölgeleri olarak biliniyor.

2014 yılında DEAŞ’ın Bağdat kapılarına dayanmasıyla söz konusu bölgelerde yaşayan halk, direniş başlatarak örgütü püskürtmeyi başarmıştı. 2014’te Musul ve Selahaddin illerini işgal eden DEAŞ, 2015’te de Anbar’ın büyük bir kısmını ele geçirmişti. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi 2017’nin sonlarında örgüte karşı zafer ilan etmişti.

Dünkü operasyon, 7 Temmuz’da Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin talimatıyla başlatılan “Zafer İradesi” adlı operasyonun ikinci aşamasını oluşturuyor.

Abdulmehdi, 7 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Bu operasyon, kaydettiğimiz zaferlere altın harflerle yeni zaferler ekleyecek. Kahraman güçlerimizle kenetleniyoruz ve kahramanların kararlılığıyla DEAŞ terör çetelerine karşı kesin zafer kazanacağız” ifadelerini kullanmıştı

Irak Ortak Operasyonlar Komutanı Korgeneral Abdulemir Reşid Yarallah da, Zafer İradesi’nin ilk aşamasını şu sözlerle duyurmuştu;

 “'Zafer İradesi' adlı operasyonun ilk aşaması başladı. Bu operasyon, Salahaddin, Musul ve Anbar arasındaki bölgelerle Irak- Suriye sınırına kadarki geniş alanların temizlenmesini kapsayacak.”
"Operasyon, DEAŞ hücrelerinin takibini hedefliyor"

Irak Meclisi Savunma ve Güvenlik Komisyonu üyesi ve Anbar Milletvekili Muhammed Kerbuli, Bağdat Kuşağı’ndaki bölgelerde düzenlenen operasyonla ilgili Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulundu.

Kerbuli, “Bu operasyon, acil istikrar ve hizmet isteyen söz konusu bölgelerde güvenlik ihlallerine neden olan terör örgütü DEAŞ hücrelerinin takibini hedefliyor. Operasyon çokça zulüm gören Tarmiya bölgesi başta olmak üzere Bağdat’ın kuzeyindeki bölgelerde istikrarın güçlenmesine imkan sağlayacak” diye konuştu. 

Operasyonun son yıllarda kamusal hizmetlerden mahrum kalan bölgelere hizmet ulaştırmanın önünü açacağını belirten Kerbuli, “Bu operasyon, Tarmiya ilçesi ve Bağdat’ın kuzeyindeki aşiret güçleri ile Silahlı Kuvvetler Komutanı (Abdulmehdi) arasında kurulan koordinasyonun bir ürünüdür” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Silahlı Örgütler Uzmanı Hişam Haşimi de ‘geniş kapsamlı operasyonun düşmanın söz konusu bölgelerden temizlenmesini hedeflediğini’ söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya