Japonya'da ilk seçim sonuçları: Şinzo Abe mecliste çoğunluğu koruyor

Japonya'da ilk seçim sonuçları: Şinzo Abe mecliste çoğunluğu koruyor

Pazartesi, 22 Temmuz, 2019 - 05:45
Japonya Başbakanı Şinzo Abe (AFP)
Tokyo/Şarku’l Avsat

Japonya’da bugün gerçekleştirilen Üst Meclis seçimleri sona ererken, 245 üyeli Üst Meclis'in 124 üyesinin belirleneceği seçim ile ilgili resmi olmayan sonuçlar da açıklanmaya başladı. 

Japon haber kanalı NHK'ya göre, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin lideri olduğu Liberal Demokratik Partisi Üst Meclis'te 63'ten fazla sandalyeyi elde edecek bu da Abe’nin ülkenin barışçıl anayasasını değiştirme projesine devam etmesini sağlayacak. Abe’nin koalisyon ortağı Komeito Partisi ise 12 ila 14 sandalye elde edecek.

Böylelikle Abe, 1947’de kabul edildiğinden bu yana değiştirilmemiş olan barışçıl anayasanın gözden geçirilmesi için gerekli üçte iki çoğunluğa sahip olacak.

Başbakan, özellikle ulusal silahlı kuvvetlerin varlığının dahil edilmesi gibi birçok maddeyi değiştirmeyi umuyor ve seçimden sonra Japonya'da ihtilaflı olan bu tartışmayı açmanın mümkün olacağını umuyor.

Abe’nin (64) seçimlerde zafer elde ettiği resmi olarak açıklanırsa, 2021’de parti genel başkanlığı görevinin üçüncü döneminin sonuna kadar başbakan olarak kalabilecek.

Kamuoyu yoklamaları, seçimlere katılım oranının yüzde 50'nin altında olabileceğini gösteriyor.

AFP’ye konuşan güzellik uzmanı Yoshiko Ida (45), “Mevcut hükümeti destekliyorum çünkü alternatif göremiyorum. Muhalefet partileri zayıf, onlara güç vermek istemiyorum" dedi.

Susumu Rukako ise (85), “Muhalefet adayına oy verdim, ama kim kazanırsa kazansın hiçbir şey değişmeyecek. Hiçbir şey beklemiyorum” şeklinde konuştu.

Tokyo'daki Meiji Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan Shinichi Nishikawa da, "Abe'nin gücü, büyük ölçüde muhalefetin dağılması ve gerçek rakiplerin yokluğunun bir sonucu olarak otomatik olarak aldığı desteğe dayanıyor" değerlendirmesini yaptı.

Barışçıl anayasanın 9. maddesine göre, devletin, Japon ulusunun egemenlik hakkı çerçevesinde savaş açma yetkisi bulunmuyor. 

Abe bu ayın başlarında, anayasanın söz konusu maddesinin yeniden yorumlanarak iç düzeni sağlamak amacıyla sivil kuvvetler yerine ‘Kendini Savunma Güçleri’ adındaki gücün oluşturulması ve bu gücün anayasadaki yeni rolünü açıkça belirtmeyi taahhüt etti.

2. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD’nin dayattığı Japonya Anayasası geniş halk desteğine sahip. Fakat Abe gibi milliyetçilerin muhalefetiyle de karşı karşıya.

Profesör Shinichi Nishikawa, “İlk veriler iktidar koalisyonunun seçimleri kazandığını gösteriyor. Şimdi odak nokta anayasayı gözden geçirmek isteyen güçlerin üçte iki çoğunluğa sahip olup olamayacağı. Ancak, herhangi bir anayasa değişikliği ulusal referandumda değerlendirilmeli” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya