Hama ve İdlib’e hava saldırısı: 11 ölü

Hama ve İdlib’e hava saldırısı: 11 ölü

Pazartesi, 22 Temmuz, 2019 - 06:30
Urim el- Cuz köyünde enkaz altında arama kurtarma çalışmalar yürüten Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekibi (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Suriye rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının önceki gün İdlib ve Hama’da muhalif güçlerin kontrolündeki bölgelere gerçekleştirdiği yoğun hava saldırılarında 11 kişi hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasına göre İdlib gerginliği azaltma bölgesine düzenlenen hava saldırılarında 6’sı kadın ve çocuk 11 kişi yaşamını yitirdi. Açıklamada, hava saldırılarının düzenlendiği bölgelerden İdlib’in batısında bulunan Urim el- Cuz köyünde, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 6 kişi, güneydeki Keferruma beldesinde 2’si çocuk 4 kişi ve Han Şeyhun’da Beyaz Baretliler’de görevli 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

SOHR’un açıklamasında, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu, 45 kişinin yaralandığı ve enkaz altında arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Beyaz Baretliler’den bir kaynak, saldırı sonucu Urim el- Cuz köyünde 6 sivilin yaşamını yitirdiği ve Serakib ilçesinde 10 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Samarrat haber sitesine bilgi veren yerel kaynaklara göre savaş uçaklarının Serakib’e düzenlediği saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 9 kişi yaralandı, ağır yaralanan 2 çocuk tedavi için şehir dışındaki bir hastaneye sevk edildi.

Sitenin haberine göre Hama’nın kuzeyinde konuşlu rejim güçlerinin, İdlib’in güneyindeki Kefrenbil ilçesine füzelerle düzenlediği saldırıda da çok sayıda sivil yaralandı.

Askeri muhaliflere ait uçak gözlemevi de Han Şeyhun, Serakib, Kefer Zita, Kefrenbil ilçeleri ile Hiş köylerine yapılan saldırıların, Rusya'ya ait savaş uçaklarınca düzenlendiğini bildirdi.

Rus savaş uçaklarının sabah saatlerinde Han Şeyhun’a düzenlediği saldırıda, Beyaz Baretliler’in basın çalışmalarını yürüten Enes Diyab hayatını kaybetti.

Suriye rejimi ve Rusya’nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 30 Nisan-21 Temmuz'da düzenlediği saldırılarda 176'sı çocuk, 134’ü kadın 684 sivil yaşamını yitirdi. Rejimin İdlib ve Hama’ya karadan düzenlediği saldırılarda, 24’ü çocuk, 22’si kadın, 4’ü sivil savunma ekiplerinden 82 kişi; varil bombası kullanılan saldırılarda, 10’u çocuk, 14’ü kadın 58 kişi; rejime ait savaş uçakları tarafından hedef alınan bölgelerde 106’sı çocuk, 71’i kadın, 4’ü de kurtarma ekiplerinden 403 kişi; rejimin karadan gerçekleştirdiği saldırılarda ise 13’ü çocuk, 16’sı kadın 88 kişi; rejimin Halep kırsalında muhaliflere ait bölgelere düzenlediği saldırılarda, 20’si çocuk, 10’u kadın 53 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan Rejim ve muhalif güçler arasında çıkan çatışmalarda, muhalif saflarda 610’u radikal güçlere bağlı 970, rejim tarafında ise 918 savaşçı öldü.


Editörün Seçimi

Multimedya