​Trump: Macron'a yakında cevap vereceğiz

​Trump: Macron'a yakında cevap vereceğiz

Cumartesi, 27 Temmuz, 2019 - 09:00
ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Japonya'nın Osaka şehrinde düzenlenen G-20 Zirvesi'nde (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

Paris yönetiminin büyük internet şirketlerine vergi uygulamasının ardından sonra ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü yaptığı açıklamada Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'un “budalalığına” cevap vereceğini bildirdi.

Fransız Haber Ajansının aktardığına göre Trump, Twitter'da yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Fransa, büyük Amerikan teknoloji şirketlerine yeni vergiler getirdi. Birileri bu şirketlere vergi uygulayacaksa bu kendi ülkeleri ABD olur. Macron'un budalalığına karşı en kısa zamanda önemli bir karşı eylem ilanı yapacağız. Her zaman söylemişimdir, Amerikan şarabı Fransız şarabından daha iyidir!”

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Lawrence Kudlow, söz konusu verginin çok ciddi bir hata olduğunu söyledi.

Kudlow, CNBC kanalına yaptığı açıklamada “Fransa'nın dijital sektöre böyle bir vergi uygulamasından memnun değiliz” ifadesini kullandı.

Trump, haziran ayında yaptığı açıklamada Paris ile süren yarışın dürüst olmadığını ve bu yarışmayı kazanmak istediğini söylemiş, Fransa’ya ek gümrük vergilerinin uygulanabileceğini ima etmişti.

Trump, CNBC'ye verdiği uzun röportajda “ABD, Fransız şarabı için düşük bir vergi uyguluyorken Fransa, Amerikan şarabı için ağır bir vergi uyguluyor" demişti. “Bu durum karşı bir şeyler yapacağız”demişti.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, geçen hafta  Fransa'da düzenlenen G-7 Maliye Bakanları Zirvesi'nde ülkesinin büyük internet şirketlerine vergi uygulamaktan vazgeçmeyeceğini bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya