Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Goldman Sachs, ABD-Çin ticaret savaşının sonuçları konusunda endişeli

​Goldman Sachs, ABD-Çin ticaret savaşının sonuçları konusunda endişeli

Pazartesi, 12 Ağustos, 2019 - 14:00
Goldman Sachs, ABD petrol üretiminin 2020'ye kadar küresel talep artışını geride bırakacağını belirtti (Şarku’l Avsat)

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, ABD-Çin ticaret savaşının durgunluğa yol açabileceğine yönelik endişenin arttığını belirterek, 2020 ABD Başkanlık seçimleri öncesi iki ülke arasında bir anlaşmaya varılmasının beklenmemesi nedeniyle dördüncü çeyrek küresel ekonomik büyüme öngörüsünü 20 baz puan düşürerek yüzde 1.8’e indirdi.

Banka tarafından bugün müşterilerine gönderilen notta, ticaret savaşlarında yaşanan gelişmelerin beklenenden daha büyük bir etkisi olduğu ifade edilerek, dördüncü çeyrek küresel ekonomik büyüme öngörüsünün 20 baz puan düşürülerek yüzde 1.8’e indirildiği belirtildi.

Çin Yuanı'nın geçtiğimiz hafta dolar karşısında son 11 yılın en düşük düzeyine inmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, 1994'ten bu yana ilk kez Çin’i ‘kur manipülatörü’ olarak tanımlamıştı.

Bu gelişme, finansal piyasaları rahatsız ederek, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginliği de arttırmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya