Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Facebook, kullanıcılarının sesli konuşmalarını dinlediğini itiraf etti

​Facebook, kullanıcılarının sesli konuşmalarını dinlediğini itiraf etti

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 11:45
Facebook logosu (AP)

ABD medyasında yer alan haberlere göre Facebook, kullanıcılarının konuşmalarını dinlemek ve yazıya dökmesi için şirket dışından çok sayıda kişiyi işe aldı. İlk kez Bloomberg tarafından ortaya atılan ve ismini açıklamak istemeyen bu kişiler, konuşmaların kopyalandığını itiraf etti. Ancak Facebook yaptığı açıklamada, bu uygulamanın uzun süre önce askıya alındığını belirtti.

Facebook şirketi tarafından yapılan açıklamada, “Apple ve Google gibi biz de ses dosyaları üzerindeki insan denetimlerini bir haftadan daha uzun bir süre önce bıraktık” ifadeleri kullanıldı.

Facebook yetkilileri, ABD merkezli haber ajansı AP’nin konu ile ilgili sorularını yanıtsız bırakırken, çıkan haberlere göre, ses kayıtlarını yazıya döken kişiler, Facebook'un yapay zekasının mesajları doğru bir şekilde yazıya döküp dökmediğini test etti.

Bloomberg’in haberine göre, bu projede yer alan kişiler özel içerikli sohbetleri dinleyebildiklerini fakat bunları neden yazıya döktüklerini bilmiyordu.

Apple, Amazon, Google ve sesli destek projeleri üzerinde çalışan diğer şirketler, ürünlerini geliştirmek için sesli sohbetleri kopyaladıklarını kabul etmişti.

Google ve Apple, son haftalarda uygulamayı durdurduklarını söylerken Amazon ise hala Alexa ve Eco sistemi ile kullanıcılarına ses kayıtlarının kopyalanmasını engelleme seçeneğini sunuyor.

ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından kullanıcı verilerini kötüye kullandığı için yakın zamanda 5 milyar dolar para cezasına çarptırılan Facebook, ses kayıtlarının reklam ya da sayfaların daha işlevli hale getirilmesi için kullanıldığını belirtti.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg geçen yıl Federal Ticaret Komisyonu’nda verdiği demeçte, “Mikrofonlarınızda neler olup bittiğini dinlediğimiz ve reklamcılık için kullandığımıza dair bir komplo teorisinden bahsediyorsunuz. Biz bunu yapmıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak şirket daha sonra, Senato üyelerini, kullanıcıların izin vermesi durumunda görüşmelerin toplandığını yazılı olarak bildirdi fakat daha sonra yapılan konuşmalarda ne için kullanıldığını belirtmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya