​Trump, Brexit'in ardından İngiltere ile ‘harika’ bir ticaret anlaşması bekliyor

​Trump, Brexit'in ardından İngiltere ile ‘harika’ bir ticaret anlaşması bekliyor

Cuma, 16 Ağustos, 2019 - 09:30
ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson (AFP-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump,  Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasının ardından İngiltere ile yakın ticaret ilişkileri kurma arzusunu yineleyerek, hazırlık aşamasında olan ‘harika’ bir anlaşmaya işaret etti.

Trump, New Jersey’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere'nin büyük bir ticaret anlaşmasına doğru hızla ilerlediğini vurgulayarak, “Şimdi aramızdaki ticari faaliyetlerini olduğundan daha da fazla arttırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Brexit sürecini yöneten Başbakan Boris Johnson'a olan kişisel desteğini tekrarlayan Trump, Johnson ile en son Çarşamba günü telefonda görüştüklerini söyledi.

Beyaz Saray’a göre Trump, bu ay sonunda Fransa Biarritz'de yapılacak G7 toplantısında Johnson ile görüşecek.

İngiltere’nin önünde, büyük ticaret bloğu AB'den ayrıldıktan sonra birçok ülkeyle ikili serbest ticaret anlaşması imzalama görevi var.

Brexit yanlısı İngiliz liderler, Amerika Birleşik Devletleri ile geleneksel ve yakın tarihsel ilişkilere dayanıyor ve Trump da bu beklentileri artırmaya çalışıyor.

Ancak Brexit’i eleştirenler ise Trump’ın Çin’in yanı sıra Kanada gibi müttefikleri ile ticaret müzakerelerindeki sert taktiklerine karşı uyarıyor.

Öte yandan, ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından ABD ile ticaret anlaşması yapacak olan ülkeler içerisinde ilk sırada yer alacağını dile getirerek, “Biz çok hızlı hareket etmek istiyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya