Cebelitarık: İran’a ait Grace 1 gemisi bugün ayrılabilir

Cebelitarık: İran’a ait Grace 1 gemisi bugün ayrılabilir

Cuma, 16 Ağustos, 2019 - 10:15
İran’a ait Grace 1 tankeri Cebelitarık’ta (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo,  Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye petrol taşıdığı gerekçesiyle 4 Temmuz’da alıkonulan İran’a ait Grace 1 petrol tankerinin bugün Cebelitarık’tan ayrılmasına izin verilebileceğini açıkladı.

Konuya ilişkin BBC’ye açıklamada bulunan Picardo, “Bu büyüklükteki bir gemi bir sonraki varış noktasına gereken lojistiği ayarladıktan sonra gidebilir. Bugün veya yarın olabilir” dedi.

Picardo, ABD’nin Grace 1 tankerine yönelik talebi hakkında gelen bir soruya ise “Yetkililer bunu objektif ve tamamen bağımsız olarak belirleyecek.  Daha sonra tekrar Cebelitarık Yüksek Mahkemesi’ne sunulacak. İş bir kez daha mahkemeye bırakılabilir” ifadeleri ile yanıt verdi.

Cebelitarık, dün söz konusu tankerin serbest bırakılmasına karar verdi ancak ABD'nin Grace 1’i devralma yönündeki talebinden sonra ne zaman yola çıkacağını bildirilmedi.

Diğer yandan, İran devlet televizyonunda yer aldığına göre İran Denizcilik ve Limanlar Kurumu Başkan Yardımcısı Celil İslami, İran'a ait Panama bayraklı Grace 1'in isim ve bayrağının değiştirildiği bilgisini verdi.

İslami, "Sahibinin talebi doğrultusunda Grace 1 petrol tankerine İran bayrağı takılıp, ismi de Adrian Darya olarak değiştirildikten sonra Akdeniz'de yol almaya hazırlanacak. Yakıt ikmali de dahil tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra 25 mürettebat yola çıkacak" şeklinde konuştu.
İran: Petrol gemisinin serbest kalması için taahhütte bulunmadık

Tasnim haber ajansının haberine göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi,  "İran, Grace 1 adlı tankerin serbest bırakılması için hiçbir taahhütte bulunmadı. Tankerin Suriye'ye gidip gitmeyeceğiyle ilgili kimseye güvence vermedik" diyerek, Tankerin Suriye'ye gidip gitmemesinin kimseyi ilgilendirmedğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise ABD’nin Cebelitarık’ın alıkoyduğu İran tankerini devralma talebini ‘korsanlık girişimi’ şeklinde niteledi.

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık yönetimi, 4 Temmuz'da, AB’nin Suriye'ye yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle İran’a ait Grace 1 isimli petrol tankerini alıkoymuştu.

İran ise 19 Temmuz'da İngiltere bandıralı Steno Impero isimli petrol tankerini Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına uymadığı gerekçesiyle alıkoymuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya