Trump’a Grönland cevabı: Ada satılık değil

Trump’a Grönland cevabı: Ada satılık değil

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 08:15
Washington/Atıf Abdullatif

Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland’ın Dışişleri Bakanı Anne Lone Bagger, ABD Başkanı Donald Trump'ın adayı satın almak istediği yönündeki haberlere tepki göstererek, “Ada satılık değil” açıklamasında bulundu.

The Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, Trump’ın ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerle gerçekleştirdiği bir dizi toplantıda, Grönland’ı satın alma konusunu gündeme getirdiği ve satın alındığı takdirde elde edilecek avantajların üzerine ciddi bir şekilde araştırılma yapılmasını istediği aktarıldı.

Konuyu yakından takip eden kaynakların açıklamalarına da yer verilen haberde, Trump’ın danışmanlarının bu konuda ikiye bölündüğü, bazılarının meseleye ekonomik bir strateji olarak yaklaştığı, bazılarının ise geçici bir heves olarak gördüğü ifade edildi.
“İş yapmaya hazırız, ancak ama satılık değiliz”

Öte yandan Grönland yönetiminden dün, konuya ilişkin yapılan açıklamada, adanın satılık olmadığının altı çizilirken, Grönland Dışişleri Bakanı Anne Lone Bagger, “Grönland, mineraller, saf su, buz, balık stokları, deniz ürünleri, yenilenebilir enerji gibi değerli kaynaklar açısından zengin bir ada. Ayrıca macera turizminin yeni adresi. İş yapmaya hazırız, ancak ama satılık değiliz” dedi.

Bu durum ABD’de bir ilk değil. Trump’tan önce 1946 yılında ABD eski Başkanı Harry Truman, 1867 yılında ise ABD eski Dışişleri Bakanı William H. Seward Grönland’ı satın almak için girişimde bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya