Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cubeyr: Sudan'daki anlaşma halkın özlemlerini giderecek

Cubeyr: Sudan'daki anlaşma halkın özlemlerini giderecek

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 14:30
Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr (AFP)
Hartum/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan’ın Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, bugün yaptığı açıklamada, Sudan'da imzalanan anlaşmanın güvenli ve ekonomik kapasiteye sahip bir devlet kurulmasına katkı sağlayacağını belirterek, Sudan halkının özlemlerini gidereceğini söyledi.

Adil el-Cubeyr Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Sudan’ın güvenlik ve istikrarını güvence altına alan her türlü adıma destek verdiğini belirterek, Sudanlı taraflar arasında imzalanan anlaşmaya katkı sağlayan Etiyopya ve Afrika Birliği’nin çabalarının desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı açıklamasında, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile Askeri Geçiş Konseyi (AGK) arasında imzalanan Anayasal Bildiri anlaşmasını güçlendirmek için Sudanlılar ile her zaman çalışmaya hazır olduklarını belirterek, Sudan’ın istikrarının bölgenin istikrarı için önemli olduğunu ve bunun uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlayacağını dile getirdi.

Bakan Adil el-Cubeyr, Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlenen imza törenine katılan Suudi Arabistan heyetine başkanlık ediyor. Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak ise yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Sudan'da istikrarı sağlayacak anlaşmaya güvendiğini ifade ederek, bu adım ile Sudan halkının mevcut krizlerden kurtulacağını ve isteklerini karşılayacak şekilde yönetilebileceklerini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya