Fransa’da yayılan yoksulluk endişeye neden oluyor

Fransa’da yayılan yoksulluk endişeye neden oluyor

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 07:30
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Arşiv-Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransız Sivil Yardım Örgütü Genel Sekreteri Henriette Steinberg “Fransa’da endişe yaratacak şekilde yoksulluğun yayıldığını” söyledi. Steinberg, örgütün Deauville komününde, Paris bölgesinden 5 bin çocuk yararına düzenlediği “Tatil Yapamayanlar” günü çerçevesinde AFP’ye yaptığı açıklamada “Durum kötüleşiyor, yoksulluk daha önce görülmemiş bir şekilde yayılıyor. Bunun ciddi bir endişeye yol açacağına inanıyoruz” dedi.

Steinberg, artan yoksulluğun özellikle yaşlıları etkilediğini ve bunda emekli maaşlarındaki düşüşün de etkili olduğunu belirtti. “Çocuklarının ödeyemedikleri borçlarına destek olmaları gerektiği için yaşlıların çocukları için kredi teminatı aldıklarına” dikkat çekti.

Steinberg benzer şekilde yoksulluğun genç işçilerin işten çıkarılmasına ve hesaplarının kapatılmasına neden olduğunu ve işçilerin çocukları için yemek almak istediklerini ancak ne çek defterlerinin ne de banka kartlarının olduğunu söylediklerini aktardı.

Yoksulluk baskısı gençleri derinden etkiliyor. Örgüt yetkililerinden Jean-Louis Duran Darwin, Deauville’de yapılan basın toplantısında “Paris’te bizi 2018’de, 2017 yılındakinden 10 bin daha fazla kişi ziyaret etti” diyerek durumun ciddi anlamda kötü olduğuna dikkat çekti.

Île de France Bölge Konseyi Başkan Yardımcısı Didier Bariani de duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede “Fransa’daki çocukların yüzde 33’ü tatil yapamıyor. Bu gerçekten büyük bir rakam” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya