Türkiye ve Hamas arasında ipler kopuyor mu?

Türkiye ve Hamas arasında ipler kopuyor mu?

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 08:45
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Çok sayıda Hamas lideri ve yetkilisini toprakları içinde barındıran ve hareketin faaliyetlerini ve fonlarını buradan yönetmesine imkân sağlayan Türkiye, Hamas Hareketi ile olan ilişkisini gözden geçirerek değerlendirmeye tabi tutuyor.

Independent Arabia’dan Emced Said’e açıklama yapan Hamaslı bir kaynak, bu yeni gelişmenin, gerek tamamen Türk tarafı ile ilgili gerekse uluslararası boyutta pek çok ve çeşitli sebepleri olduğunu ve bir kısmı Hareket ile alakalı olmak üzere Türkiye’nin genel ve dış politikası bağlamında yaşandığını belirtti.

Türkiye’nin zorlu ekonomik koşullardan geçtiğine, ülkenin bir finans krizi yaşadığına ve bu sebepten enflasyonun artarak Türk lirasının dolar ve diğer para birimleri karşısında değer kaybettiğine dikkat çeken kaynak, bunların yanı sıra Türk sokaklarında göçmenlere veya mültecilere yönelik bir öfkenin de dışa vurulduğunu ifade etti. Kaynak bu duruma, Türkler ile Suriyeliler ve diğer mülteciler arasında zaman zaman yaşanan çatışmaları örnek olarak sundu.  
Rahatsızlık Erdoğan’a iletildi

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre ismini açıklamak istemeyen kaynak, Türkiye ile Hamas arasındaki yeni aşamanın, Hamas’ın Hizbullah’a, Beşşar Esed rejimine ve İran’a yakınlaşmasının ardından yaşandığına da vurgu yaptı. Görünüşe bakılırsa bu yakınlaşma, Türk liderler ile iktidardaki AK Parti yöneticilerinin pek de hoşuna gitmiyor. Nitekim Hamas’ın Esed rejimine muhalif tavrının son dönemde rejimi ve destekçileri olan Hizbullah, Devrim Muhafızları vd. hareketleri desteklemeye doğru yöneldiğini dikkate alan parti liderlerinden birkaçı, Hamas’ın Türkiye’deki varlığının devletin milli ve dış çıkarlarına zarar verdiği yönündeki düşüncelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.

Kaynağın açıklamasına göre Hamas’ın Türkiye’de bulunan bazı lider ve yetkilisi, kendilerine yönelik bir baskı, denetim yoğunluğu ve Türkiye topraklarındaki hareketlerinde bir kısıtlanma hissetmeye başladı. Nitekim yetkililer, bilhassa Türk yetkililerin harekete sunduğu paralar olmak üzere Hamas’ın finans hareketlerini yoğun bir şekilde gözetliyor. Bununla beraber Türkiye, ABD’nin terör listesinde yer alan Hamas’ı destekleyen kişi, kurum ve şirketlere yaptırım uygulaması konusunda Washington’dan da uyarı aldı.

Kaynak, tüm bunların yanı sıra Hamas Hareketi’nin, faaliyetlerini yürütmek üzere Suriye’den başka gidecek yer bulamama ihtimaline de değindi. Bu seçeneğin pahalıya mal olmasından çekinilirken, şu an uzak olmakla birlikte bir diğer ihtimalse tüm liderlerin, çalışanların ve yetkililerin Gazze Şeridi’ne taşınmasıdır. Böyle bir şey tüm liderleri İsrail’in gözetimi altına sokarak Hareket ve faaliyetleri için büyük bir tehlike oluşturacaktır.


Editörün Seçimi

Multimedya