Titanik yok oluyor!

Titanik yok oluyor!

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 09:00
Atlantik Okyanusu yüzeyinde bulunan Titanik enkazı (Reuters)
Ottawa/Şarku’l Avsat

Enkazı 1985’de bulunan Titanik'e son 15 yılda ilk kez dalan dalgıçlar, gemi enkazının hızla yok olduğunu ortaya çıkardı.

BBC’de yer alan habere göre uluslararası bir keşif ekibi, Atlantik Okyanusu yüzeyinin 3,8 kilometre derinliğinde bulunan gemi enkazını yeniden inceledi.

Enkazın bir kısmının iyi durumda, diğer kısımlarının ise okyanusta yok olduğu ifade edilirken, en fazla aşınan yerin geminin sağ tarafında yer alan kamaralar olduğu aktarıldı.

Titanik'i araştıran tarihçi Parks Stephenson, dalış sırasında gördüğü bazı şeylerin şok edici olduğunu dile getirerek, Titanik’i severler için en favori görüntünün kaptanın küveti olduğunu ancak küvetin şu an ortada olmadığını belirtti.

Stephenson, "Güvertenin tamamı çöküyor, kaptan köşkünü beraberinde gidiyor. Çürüme artarak devam edecek. Titanik doğaya geri dönüyor” yorumunda bulundu.

100 yıldan uzun bir süredir okyanusun altında olan Titanik, Kanada'nın Newfoundland ve Labrador eyaletinin 600 kilometre uzaklığında yer alıyor.

Döneminin en büyük gemisi olan Titanik, 1912'de İngiltere'nin Southampton Limanı’ndan New York'a ilk seyahatinde buzdağına çarptı.

20. yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak kabul edilen kazada, gemide bulunan yolcu ve mürettabatın oluşturduğu 2 bin 200 kişiden en az bin 500'ü hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya