Faslı gezgin Hac için bisikletle 8 bin kilometre kat etti

Faslı gezgin Hac için bisikletle 8 bin kilometre kat etti

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 12:45
Londra/Şarku’l Avsat

Bu yıl dört bir yandan Müslümanlar hac farizasını yerine getirmek için akın ettiler. Ancak Faslı Hacı Kerim bisikletiyle Mekke'ye ulaşmak için dört aydan fazla bir süre boyunca 8 bin kilometreden fazla yol kat etti. Bisiklet ile yolculuğunda yol tehlikelerinin yanı sıra birçok zorluk, dağ, sıcak çöl ve vadi ile karşılaştı.

65 yaşındaki Faslı Hacı Kerim Mustafa, The Independent Arabia'dan Nura en-Nuaymi'ye yolculuğu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mustafa, pek çok koşu yarışına katıldığını ve derece aldığını belirtti. Faslı atalarının binlerce kilometrelik yolculuklarını yürüyerek ya da develerin veya atların sırtlarında yolculuk etmelerini hissetmek ve çok sayıda kültür arasında barış ve birlikte yaşamanın İslami ve insani değerlerini canlı tutması adına Mekke'ye manevi yolculuğunu bisikletle yapmayı seçtiğini söyledi.

Faslı gezgin, Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde kaldığı süre boyunca, "Hac farizasını gerçekleştirmek için Kazablanka kentinden yolculuğa başladığını, 13 ülkedeki yolculuğu boyunca farklı ülkeleri, düşünce tarzlarını,  farklı dilleri ve kültürleri keşfettiğini birçok ülkede yeni arkadaşlarla tanıştığını söyledi.
Fas Mirasını diri tutmaya çalışıyorum

Hac yolculuğu sırasında İslam’ın barış ve sevgi dolu mesajını tüm içten insani duygularla diğer insanlara aktarmaya çalıştığını ve gezinin amacının Faslıların ve Afrikalı Müslümanların Mekke ve Medine'ye yürüyerek ya da hayvanlar aracılığıyla gerçekleştirdiği yolculuk mirasını yeniden canlandırmak olduğunu ifade etti. Ayrıca, insani yardım programları kapsamında iki yetime destek vermek için para toplamaya çalıştığını belirtti.

"Müslüman bir hacı olarak, Suudi Arabistan'ın Mekke hacılarına sunduğu hizmetleriyle gurur duyuyor ayrıca Suudi Spor Federasyonu’nun kendisini karşılamasına övgüde bulundu.

Faslı gezgin Kerim'in fiziksel zindeliğini ve bisikletteki tecrübeli spor geçmişinin yanı sıra günlük olarak sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapması, Fas'tan İspanya’ya oradan Fransa, İtalya, Slovenya ve Hırvatistan'a doğru başlayan yolculuğu ardından Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye'ye ve son olarak Lübnan ve Ürdün'den Suudi Arabistan topraklarına ulaşmasında ki zorlu yolculuğu boyunca ona yardımcı oldu.

Faslı gezgin Kerim'in genç yaşta yüzme ve boks yaptığı yıllardan beri sporcu olduğunu ayrıca 165 uluslararası yarışa katılıp, 29 kum maratonu yarışmasında derece aldığını, dünya çapında beş kez ortalama 217.000 km yolu yaya olarak yolculuk yaptığını belirtmekte fayda var.


Editörün Seçimi

Multimedya