G7 Zirvesi'ndeki gerilim başlıkları

G7 Zirvesi'ndeki gerilim başlıkları

Cuma, 23 Ağustos, 2019 - 13:00
G7 Zirvesi’nin yapılacağı Biarritz şehri merkezi yakınlarındaki planda yapılan mayın taraması (AP)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransa’nın güneybatısındaki Biarritz kasabasında yarın başlayacak olan G7 Zirvesi’nin atmosferinin, gündeme gelecek başlıklar nedeniyle gergin olması bekleniyor.

Ülkesinin diplomatik zirveye ev sahipliği yapacağı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanul Macron’un muhatapları ile çeşitli konularda uzlaşmaya varması bekleniyor.

ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'nın liderlerinin bir araya geleceği zirvede ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson arasında İran ve Brexit gibi birbirinden farklı konular ele alınacak.

Trump’ın  Kanada’da düzenlenen bir önceki G7 Zirvesi’nin kapanış bildirgesinin imzalamamasın ardından neden olabileceği riskler önceden tahmin ediliyor.

Macron, Elysee Sarayı’ndan yaptığı açıklamada, bürokratik prosedürler çerçevesinde henüz hiç kimsenin okumadığı ve yayınlamadığı verilerin tamamlandığını söyledi. Zirve’de, 1975 yılında  Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing tarafından başlatılan “gayri resmi tartışmalar” görüşülecek.

Kendisini değişen küresel atmosferde arabulucu olarak sunmaya kararlı olan Fransa Cumhurbaşkanı, İran’ın nükleer dosyası üzerinden ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı tavizler vereceğinde umutlu görünüyor. Macron açıklamasında, İranlıları harekete geçirmek için G7 Zirvesi’ndeki tartışmalardan umduğu tek şeyin ABD’nin strateji konusunda net olması olduğunu söyledi.

Paris, İran'ın  nükleer anlaşmaya olan saygısına karşılık olarak İran petrolünü hedef alan ABD yaptırımlarını kolaylaştırmak ve Tahran'la balistik programı ve bölgesel etkisi konusunda yeni müzakereler başlatmak istiyor.

Zirve’de Fransa ve ABD arasında ilişkiyi daraltacak konulardan biri uzun zamandır beklemede olan  ve Paris’in önde gelen dijital şirketlerine yönelik vergi kararı.

Trump, Fransa’da yapılması planlanan G7 Zirvesi öncesinde Rusya’nın gruba yeniden katılmasına izin verilmesinin uygun olacağını düşündüğünü söyledi.

G7 Zirvesi’nde bir araya gelecek dünya liderleri 3 gün boyunca sivil toplumdan uzak bir sarayda birbirlerinin taleplerini dinleyecek.

G7 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak olan lüks tatil beldesi Biarritz'de gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya