Sudan'da mahkeme Beşir'in duruşmasını erteledi

Sudan'da mahkeme Beşir'in duruşmasını erteledi

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 13:45
Hartum/Şarku’l Avsat

Sudan’da mahkeme, devrik lider Ömer el-Beşir'in yolsuzluk iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşmasını 31 Ağustos Cumartesi gününe erteledi. Bugünkü duruşmada 3 tanığın ifadeleri dinlendi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında Hartum’un doğusundaki Adli ve Hukuki Bilimler Enstitüsü’nde gerçekleştirilen davanın ilk duruşmasında Beşir, döviz bulundurmak, yasadışı mal edinmek ve yolsuzluk suçlamalarıyla ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Beşir’in konutunda yapılan aramalarda yüksek miktarda döviz ele geçirildiği ileri sürülmüştü.

Beşir’in avukatı Ahmed et-Tahir, duruşma sonrası basına yaptığı açıklamada, tanıkların ifadelerinin alınmaya devam ettiğini söyledi.

Duruşmada Beşir’in konutunu aramaya giden 3 tanığın yüksek miktarda döviz ele geçirdiği iddiasını öne sürdüğünü belirten Tahir, bu iddiaların ‘kendileri için yeni bir şey olmadığını’ söyledi.

Tahir, geriye kalan 2 tanığın ifadelerinin tamamlanmasıyla birlikte savunma için belgeleri sunacaklarını kaydetti.

Duruşmalarının gidişatından ve çevrede alınan sıkı güvenlik önlemlerinden memnun olduğunu kaydeden Tahir, Beşir'in savunma heyetinin mahkemeden, müvekkilinin ziyaretine izin verilmesini ve kefaletle serbest bırakılmasını talep ettiğini aktardı.

Beşir, 20 Ağustos'ta mahkemede ilk ifadesini vermişti.

75 yaşındaki Beşir, ‘yolsuzluk, yasa dışı mal edinmek, döviz bulundurmak ve yetkiyi kötüye kullanma’ suçlarından yargılanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya