Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere Körfez’e yeni savaş gemisi gönderiyor

İngiltere Körfez’e yeni savaş gemisi gönderiyor

Pazar, 25 Ağustos, 2019 - 09:15
İngiliz gemisi HMS Defender (Arşiv)
Londra / Şarku’l Avsat

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İran’la olan gerginliğin artmasıyla ticaret gemilerini korumak için Hürmüz Boğazı’na HMS Defender isimli yeni bir savaş gemisi gönderdiğini bildirdi.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre HMS Defender, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması’nın gemilerin güvenliğine yönelik Ortadoğu’daki çabalarına destek verecek.

İngiliz Savunma Bakanı, İngiltere’nin tehlikeyle karşı karşıya kaldığı her seferinde denizcilik özgürlüğünü korumak için hazır olduğunu belirtti.

Gemi, 12 Ağustos’ta “HMS Kent” gemisine takviye amacıyla Portsmouth limanından ayrıldı. İki gemi, yeni uluslararası deniz güvenliğini koruma misyonu çerçevesinde uluslararası ortaklarla çalışacak.

Diğer yandan Dışişleri Bakanlığı HMS Montrose’un bölgede olduğunu ve şimdiye kadar Hürmüz Boğazı’ndan 30 dan fazla geçiş yaptığını bildirdi.

ABD, İran’la olan nükleer anlaşmadan 2018’de çekildiğinden beri stratejik öneme sahip bölgede gerginlik arttı. Olayın ardından ABD, Tahran’a sert yaptırımlar uygulamıştı.

Bu yaz, Arap (Basra) ve Hürmüz Körfezleri’ndeki petrol tankerlerini hedefleyen saldırılar arttı. Tahran’ın reddetmesine rağmen Washington bu saldırılardan Tahran’ı sorumlu tutuyor.

İngiltere’nin, Cebeli Tarık Boğazı’nda İran petrol tankeri “Grace 1” e el koymasının ardından İran, İngiliz bayraklı İsveç petrol tankeri “Stina Impero” ya Temmuz ayında el koymuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya