Kuzey Kore 'süper-büyük çoklu roketatar' testi gerçekleştirdi

Kuzey Kore 'süper-büyük çoklu roketatar' testi gerçekleştirdi

Çarşamba, 11 Eylül, 2019 - 09:30
Pyongyang tarafından gerçekleştirilen yeni füze testi (Reuters)
Pyongyang/Şarku’l Avsat

Kuzey Kore, Kim Jong-un'un denetiminde, dün, 'süper-büyük çoklu roketatar' testi gerçekleştirildiğini duyurdu.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın haberine göre Kim, roket fırlatıcıyı yerleştirmek için gereken zamanı ölçmeyi hedefleyen füze testini bizzat denetledi. Ayrıca Kim, çoklu füze fırlatıcısının gücünü en net şekilde ortaya koyacak başka bir test gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Güney Kore, dün, Kuzey Kore’nin ABD’ye ikili müzakerelerin Eylül ayı sonunda devam etmesini önerdikten kısa bir süre sonra bir füze testi yaptığını açıklamıştı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin dün, başkent Pyongyang'ın 80 kilometre kuzeyinde yer alan Güney Pyongan bölgesindeki Kaeçon şehri yakınlarından iki kısa menzilli füze fırlattığını ve her iki füzenin de 330 kilometre kadar yol aldıktan sonra Doğu Denizi'nde düştüğünü bildirmişti.

Bu yeni füze testi, Pyongyang'ın bu ayın sonunda ABD-Kuzey Kore müzakerelerine devam etme isteğini ifade etmesi ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından memnuniyetle karşılanmasından kısa bir süre sonra geldi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui, "ABD ile Eylül sonunda kararlaştırılacak yer ve zamanda karşılıklı oturmaya ve şimdiye kadar müzakere ettiğimiz meseleleri kapsamlı şekilde ele almaya istekliyiz" ifadeleri ile teklifi dile getirmişti.

Başkan Trump, bu teklifi memnuniyetle karşılayarak,  “Her zaman görüşmenin iyi olduğunu söylüyorum. Ne olacağını bekleyip görelim” şeklinde konuşmuştu.

Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında ilk görüşme, Haziran 2018’de Singapur’da yapılan tarihi bir zirve ile gerçekleşmişti. Bu görüşmeyi, Şubat ayında Vietnam’ın başkenti Hanoi'de düzenlenen ve başarısızlıkla sonuçlanan ikinci zirve izlemişti.

Bunun ardından, iki lider Haziran ayında, Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölgede bir araya gelerek, diyaloğu sürdürmeyi kabul etmişti. Ancak bu görüşmeler şu ana kadar başlamadı.

Son haftalar da ise Kuzey Kore, ABD yetkililerinin ‘provokasyon’ olduğunu düşündüğü bazı kısa menzilli füze testlerini gerçekleştirdi. Ancak Trump bu adımı eleştirmekten kaçındı.


Editörün Seçimi

Multimedya