'Küçük grup' Cenevre'de Suriye gündemiyle toplandı

'Küçük grup' Cenevre'de Suriye gündemiyle toplandı

Cuma, 13 Eylül, 2019 - 07:30
Cenevre’de toplanan küçük grup temsilcileri (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler’in (BM), ‘Küçük grup’ olarak adlandırdığı, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD'den üst düzey diplomatlar, önceki gün, İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde Suriye konulu istişare toplantısı düzenlendi.

Görüşmenin, 26 Eylül’de New York’ta düzenlenecek bakanlar düzeyindeki toplantıya hazırlık amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

İtalyan haber ajansı Adnkronos International (Aki), Suriye hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in Suriye hükümetine ziyaret talebinde bulunduğunu, ancak Şam’dan henüz yanıt verilmediği belirtildi.

Aki’ye bilgi veren kaynaklara göre Pedersen, 16 Eylül’de Ankara’da düzenlenecek 14'üncü Astana toplantısı öncesinde Suriyeli yetkililerle bir araya gelerek, anayasa komisyonun kurulmasının önündeki bazı engelleri ele almayı istiyor.

Pedersen, Cenevre’deki temasları kapsamında, ayrıca Suriye Müzakere Heyeti yetkilileriyle bir araya geldi.

Suriye Müzakere Heyeti, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pedersen’in Suriye Müzakere Heyeti Başkanı Nasr el-Hariri ile yaptığı görüşmede, İdlib’deki insani durumu değerlendirdiği belirtildi.

Görüşmede, ayrıca anayasa komisyonun görev ve çalışmaları için açık bir mekanizmanın kurulmasının gerekliliğine vurgu yapılarak, Suriye’nin kuzeydoğusu ve buradaki DEAŞ’lı esirlerin durumunun masaya yatırıldığı bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya