Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore, ABD'den güvenlik garantisi istedi

Kuzey Kore, ABD'den güvenlik garantisi istedi

Salı, 17 Eylül, 2019 - 11:45

Kuzey Kore dün, ABD ile müzakerelere devam etmenin ön şartı olarak bir dizi güvenlik garantisi talep etti. Pyongyang yönetimi çalışma düzeyinde diyalogun önümüzdeki haftalarda yeniden başlatılmasını umut ediyor.

İki ülke, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 2018 yılının haziran ayında Singapur'da gerçekleştirdiği ilk zirvenin ardından benzeri görülmemiş bir tarihi diyaloga sahne oldu. Ancak şubat ayında Hanoi'de gerçekleştirilen ikinci zirvede de bir anlaşmaya varılamadı. İki lider daha sonra geçen haziran ayında iki Kore arasındaki silahtan arındırılmış bölgede bir araya gelerek diyalogu sürdürmeyi kabul etti. Ancak görüşmeler henüz başlamadı.

AFP’nin haberine göre Pyongyang birkaç gün önce, ay sonuna kadar Washington’la ‘kapsamlı görüşmeler’ başlatmaya hazır olduğunu bildirdi. Washington bunu ‘cesaret verici bir işaret’ olarak kabul etti. Ancak Pyongyang saatler sonra ‘süper boyutlu bir roketatar’ test etti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili dün yaptığı açıklamada “Güvenlik sistemimize yönelik tüm tehditler ve kısıtlamalar ortadan kalktığında ve gelişimimiz açıkça netleştiğinde nükleer yayılmanın tartışılması mümkün olabilir" dedi. Pyongyang, güvenlik garantilerinin bir anlaşmanın parçası olarak dahil edilmesi konusunda ısrarcı. Ancak genel olarak müzakereler için bir önkoşul çağrısı henüz yapılmadı.

Kuzey Kore resmi haber ajansının haberine göre Pyongyang'ın ABD İşleri Genel Müdürü, takım düzeyindeki görüşmelerin ‘birkaç hafta içinde’ yapılmasını bekliyor. Bu durumun bir fırsat ya da ‘kriz yaratmaya uygun’ olup olmadığını kanıtlamanın Washington'a bağlı olduğu belirtildi.

Pyongyang, ABD’li yetkilileri son aylarda eleştirerek Washington’ı müzakerelerden çekilmekle tehdit etti. Artan gerginliğe rağmen Trump, Kim ile olan ilişkisinin zarar görmediğini, kişisel mesajlaşmalarda bulunduklarını söyledi.

Güney Koreli Jonggang Albo gazetesinin haberine göre Kim, Trump’ı geçen ayki konuşmasında Pyongyang'ı ziyaret etmeye davet etti. İki Kore arasında silahsızlaştırılmış bölgedeki görüşmeler sırasında da çağrısını yineledi.


Editörün Seçimi

Multimedya