Merkel, Ürdün Vadisi'ni ilhak planının kabul edilemez olduğunu duyurdu

Merkel, Ürdün Vadisi'ni ilhak planının kabul edilemez olduğunu duyurdu

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 07:00
Almanya Başbakanı ve Ürdün Kralı dün Berlin’de bir araya geldi (EPA)
Berlin/Raghida Behnam

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun seçim vaadi olarak sunduğu Ürdün Vadisi'nin ilhakını kabul etmediğini duyurdu. Ürdün Kralı 2. Abdullah’la Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, hükümetinin Filistin topraklarına yönelik "herhangi bir ilhak girişimine" karşı olduğunu ve böyle bir hareketin barış sürecini tehlikeye atacağını düşündüğünü belirtti.

Ürdün Kralı da Netanyahu’nun Ürdün Vadisi’ni ilhak etmekle ilgili açıklamalarını “felaket” olarak nitelendirdi. "Batı Şeria'da olası ilhaka ilişkin yapılan açıklamadan büyük endişe duyuyorum. Bunun İsrail-Ürdün ve İsrail-Mısır arasındaki ilişkilere doğrudan etkisi olur" ifadesini kullandı.

Merkel açıklamasında ayrıca Suriye'de Birleşmiş Milletler himayesinde bir anayasa komitesi oluşturmaya yönelik "ilerleme adımı” olduğuna işaret etti. Geçiş dönemini kurmak ve “başta Lübnan, Ürdün ve Türkiye olmak üzere Suriye'ye komşu ülkelerdeki mültecilerin geri dönüşü için elverişli bir iklim yaratmaya çalışmak” için bu adımdan faydalanma çağrısında bulundu.

Ürdün Kralı'nın Berlin ziyareti, Almanya'nın 2017'den bu yana  Ürdün'de bulunan DAEŞ’e karşı uluslararası operasyona katılan güçlerinin görevini genişletmeye hazırlandığı bir zamanda gerçekleşiyor. Alman parlamentosu ordunun operasyona katılım süresini uzatacak. Ancak  söz konusu süre, iktidar koalisyonunun ortağı Sosyal Demokratların muhalefeti nedeniyle sınırlı olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya