Saudi Aramco saldırısına uluslararası kınama

Saudi Aramco saldırısına uluslararası kınama

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 13:45
Cidde/Şarku’l Avsat

Başta Bahreyn, Kuveyt, Rusya, Çin, Hindistan, Nijerya, Avusturya, Japonya ve Singapur olmak üzere birçok ülke ve uluslararası kuruluşlar, Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerini hedef alan terör saldırısının bölgesel ve uluslararası istikrar ile küresel enerji güvenliğini tehdit ettiğini ifade ederek Riyad yönetiminin yanında olduklarını vurguladı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al-Halife, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde söz konusu saldırıyı kınayarak Suudi Arabistan'ın istikrarı ve güvenliği için her daim yanında olduğunu vurguladı.

Kuveyt Veliaht Prensi eş-Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da bugün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Suudi Arabistan’ı hedef alan saldırıları kınayarak ülkesinin Riyad ile dayanışma içinde olduğunu dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da “Sivil hedeflere yönelik ve küresel enerji piyasalarını dengesizleştirecek saldırıları şiddetle kınıyoruz” denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Pekin'de düzenlediği basın toplantısında "Çin, Suudi Arabistan petrol tesislerini hedef alan bu saldırıyı kınıyor. İlgili tarafları, bölgesel tansiyonu artıracak hareketlerden kaçınmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Raveesh Kumar da "14 Eylül 2019'da Suudi Arabistan'daki petrol işleme tesisi ve petrol sahasını hedef alan saldırıları kınıyoruz" dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Kral Selman bin Abdulaziz’e gönderdiği mektupta bölgenin istikrarsızlaştırılmasına neden olabilecek terör eylemini şiddetle kınayarak Suudi Arabistan ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg de söz konusu sabotaj saldırısını kınayarak sivilleri ve sivil tesisleri hedef almanın kabul edilemez olduğunu ve bunun bölgesel gerilimleri artırabileceğini söyledi.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi saldırıyı kınadığı açıklamasında “Ortadoğu'da barış ve istikrar, tüm uluslararası toplumun barış ve istikrarı için çok önemlidir” dedi.

Ortadoğu'dan gelen istikrarlı petrol arzlarının Japonya da dahil olmak üzere küresel ekonominin istikrar ve refahı için vazgeçilmez olduğuna dikkat çeken Bakan, Japon hükümetinin Ortadoğu'da barışı korumak ve istikrarı sağlamak için ilgili ülkelerle iş birliği yapmaya devam ettiğini belirtti.

Singapur Dışişleri Bakanlığı da bu saldırının bölgesel istikrarı ve küresel enerji güvenliğini tehdit ettiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Yüksek Âlimler Heyeti saldırıyı şiddetle kınayarak bu eylemlerin Suudi Arabistan’ı cesur siyaseti ve egemenlik yaklaşımından uzaklaştıramayacağının altını çizdi.

Ayrıca uluslararası İslami kuruluşlar, Dünya İslam Birliği’ne (Rabıta) gönderdikleri mesajlarla geçen cumartesi günü Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerini hedef alan saldırıya karşı Suudi Arabistan’ın yanında olduklarını bildirdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre söz konusu İslami kuruluşlar, Suudi Arabistan ve küresel enerjinin istikrar ve güvenliğini baltalamayı amaçlayan bu tür terör eylemlerinin bütün ilahi ve uluslararası yasalar tarafından reddedilen kötü bir eylem olduğunu ifade etti.

İslami kuruluşlar tarafından gönderilen mesajlarda masum insanların yaşamlarının yanı sıra uluslararası ekonominin bel kemiği olan hayati tesisleri hedef alarak Suudi Arabistan ve tüm dünyanın çıkarlarını tehdit eden pervasız saldırı kınanırken teröristlerle mücadele noktasında Suudi Arabistan’a duyulan güvenin altı çizildi.

Rabıta’ya konuya ilişkin mektup ve mesaj gönderen uluslararası İslami kuruluşlar, Suudi Arabistan’ın insani ve İslami rolüne övgüde bulundu. Ayrıca terör eylemleri karşısında Riyad ile tek safta yer alma sözü verilirken Suudi Arabistan’ın her türlü saldırganlığı engelleyeceği, her zaman bir güvenlik ve barış bölgesi olarak kalacağına ilişkin güven ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya