Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, Uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu'na katılan 3. Körfez ülkesi oldu

BAE, Uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu'na katılan 3. Körfez ülkesi oldu

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 15:15
Londra/Şarku’l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Avustralya, İngiltere ve İsrail’in ardından ABD liderliğindeki “Uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu”na katılma kararı aldı.

BAE Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Güvenlik İşbirliği Direktörü Salim ez-Zaabi, ülkesinin uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu’na katılımının güvenlik ve küresel ticaretin tehditlerini ele almak için oluşturulan bölgesel ve uluslararası çabaların desteklenmesi amacı ile gerçekleştiğini belirtti. Ez-Zaabi, amaçlarının küresel enerji akışını korumak, dünya ekonomisine verilebilecek zararın etkilerini azaltmak, uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan tarafından önceki gün yapılan açıklamada, seyrüsefer özürlüğünü sağlamak için Uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu’na katılma kararı alındığı duyuruldu. Uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu, ticari gemiler başta olmak üzere uluslararası ticaret için güvenliğin temin edilerek müttefik ülkelerin çıkarlarını korumayı amaçlıyor.

Suudi Arabistan’ın bu duyurusu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tutmasının ardından geldi.

Independent Arabia’nın kaynaklardan edindiği habere göre, Uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu’nun oluşumu hakkında tüm detaylar, önümüzdeki ay Manama’da düzenlenecek olan deniz güvenliği konferansı sırasında açıklanacak.

Körfez ülkelerinin bölgesel ve uluslararası çıkarları korumak adına Uluslararası Deniz Güvenliği Koalisyonu’na katıldığı ifade edildi. Seyrüsefer özgürlüğü, tehditlere karşı koymak, küresel enerji güvenliğini sağlamak, enerji arzının dünya ekonomisine akışını sağlamak, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına katkı sağlamak amacıyla bu adımın atıldığı aktarıldı.

Son aylarda Basra Körfezi’nde yaşanan terör saldırılarında çok sayıda petrol tankeri hedef alındı yâda alıkonuldu. ABD, saldırılardan İran’ı sorumlu tuttu.

Bahreyn, 21 ila 22 Ekim tarihleri arasında başkent Manama’da düzenlenecek olan deniz ve hava güvenliği konferansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bölge, İran’ın Basra Körfezi’ndeki deniz seyrine yönelik tehditleri ile gerilime tanık olurken, ABD, bu tarz terör eylemlerine karşı koymak için uluslararası acil eylem hazırlığı çağrısında bulundu. Suudi Arabistan, Bahreyn, İngiltere, İsrail ve Avustralya, ABD liderliğindeki Körfez ittifakına katıldığını duyurdu. Washington yönetimi iki ay önce, İran’ı, Hürmüz Boğazı’ndaki petrol tankerlerine saldırmakla suçlamasının ardında Körfez’in deniz güvenliğini arttırmak adına uluslararası koalisyon kurmayı önerdi.


Editörün Seçimi

Multimedya