​Suudi Arabistan Kralı Selman: Güvenlik ve istikrar için gerekli önlemler alınacak

​Suudi Arabistan Kralı Selman: Güvenlik ve istikrar için gerekli önlemler alınacak

Cumartesi, 21 Eylül, 2019 - 09:15
Cidde/Şarkul Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı telefon görüşmesinde Aramco soruşturmasının tamamlanmasının ardından gerekli önlemlerin alınacağını bildirdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Aramco’ya düzenlenen saldırıyı kınadı. Söz konusu saldırının Suudi Arabistan’ın güvenliğine ve istikrarına yönelik olduğunu belirtti. Şi, “Bu saldırının aynı zamanda küresel enerji piyasası üzerinde de etkisi olacak” ifadesini kullandı.

Riyad ve Pekin arasındaki kapsamlı stratejik iş birliğine vurgu yapan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ülkesinin Suudi Arabistan'ın güvenliğini ve istikrarını sağlama çabalarını tam desteklediğini vurgulayarak Suudi Arabistan’ın petrol arzının devamını sağlamak için aldığı tedbirlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz de bölgedeki güvenlik ve istikrarın yanı sıra dünya pazarında petrol arzı için önemli bir tehdit teşkil eden bu tür suç eylemlerini kınadığı için Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e teşekkür etti.

Etiyopya da Aramco’ya düzenlenen saldırıyı kınadı. Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan yönetimine ve halkına destek verdiği dile getirildi. Saldırıların yalnızca küresel olarak enerji piyasalarının istikrarını değil aynı zamanda bölgesel ve uluslararası güvenlik için de bir tehdit oluşturduğuna vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Riyad'daki Dışişleri Bakanlığı binasında büyükelçilerle ile bir araya geldi. Toplantıda Aramco’ya düzenlenen saldırılarla ilgili son gelişmeler ele alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya