Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'den Kuzey Kore'ye provokatif eylemleri durdurma çağrısı

ABD'den Kuzey Kore'ye provokatif eylemleri durdurma çağrısı

Çarşamba, 2 Ekim, 2019 - 11:45
Seul’deki televizyon kanalları Kuzey Kore’nin füze denemelerini aktarıyor (AFP)
Washington-Seul/Şarku’l Avsat

ABD, Kuzey Kore’ye provokatif eylemleri durdurma ve nükleer silah konusundaki müzakerelere bağlı kalma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Kuzey Kore'ye provokatif eylemleri durdurma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına saygı duyma ve Kore Yarımadası’nda barış ve istikrar sağlanması için devam eden müzakerelere katılma çağrısında bulundu.

Pyongyang'ın Washington ile nükleer görüşmeleri sürdürme niyetini açıklamasından bir gün sonra Kuzey Kore, bugün, kısa menzilli iki balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, füzelerden birinin Doğu Denizi'nin ortalarına, diğerinin ise Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesindeki kıyılara düştüğü açıklandı.

Açıklama, ayrıca ordunun teyakkuzda olduğu ve durumu izlediği belirtildi.

AFP’nin haberine göre Japonya Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga, Kuzey Kore’nin fırlattığı iki balistik füzeden birinin Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesi içinde denize düştüğünü dile getirdi.

Sözcü, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin söz konusu adıma nasıl yanıt verileceğine karar vermek için Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık edeceğini açıkladı.

Şinzo Abe ise Kuzey Kore'yi kınayarak, füze denemesinin BMGK kararlarının ihlali olduğunu ifade etti.

Söz konusu füze denemesi, Kuzey Kore’nin ABD ile 5 Ekim'de çalışma grubu düzeyinde görüşmeler yürütmek üzere anlaştıklarını açıklamasının ardından geldi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'ya göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Chloe Son Hui, dün, çalışma grubu görüşmelerinin Kuzey Kore ve ABD arasındaki ilişkileri olumlu yönde etkileyeceğini umduğunu dile getirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus ise yaptığı açıklamada, “Tarafların gelecek hafta bir araya gelmeyi planladıklarını söyleyebilirim” ifadelerini kullanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya