BBC: İngiltere ile AB arasında müzakereler çöküşün eşiğinde

BBC: İngiltere ile AB arasında müzakereler çöküşün eşiğinde

Salı, 8 Ekim, 2019 - 14:15
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Londra yakınlarındaki Watford'daki bir hastaneyi ziyaret etti (AP)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiliz yayın kurumu BBC, Başbakanlık Ofisi’nden bir kaynaktan verdiği bugünkü haberinde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) müzakerelerinin çökmek üzere olduğu ve Londra, Kuzey İrlanda’nın AB ile Gümrük Birliği’nde kalmasını kabul etmediği sürece bir anlaşma yapılmasının mümkün olmadığını aktardı.

BBC muhabiri Laura Kuenssberg, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Başbakan Boris Johnson, sabah saat: 8:00’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile konuştu. Başbakanlıktan bir kaynak Kuzey İrlanda’nın AB ile Gümrük Birliği’nde kaldıkça bir anlaşma yapılmasının mümkün olamayacağını söylüyor.”

Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır sorunu, Londra ve Brüksel arasındaki anlaşmanın önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor. Zira Londra, Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır oluşturulmasının önüne geçen maddenin ülkenin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor. Kuzey İrlanda’nın AB ile Gümrük Birliği’nden ayrılmasını istiyor.

İlgili bağlamda Reuters’ın İngiliz hükümetindeki bir kaynaktan aktardığı bilgilere göre Londra, AB'nin Johnson'ın önerisini ciddi bir şekilde masaya yatırdığına inanmıyor. Kaynak, AB’nin ya müzakerelere katılmadığı ya da ciddi olarak pazarlık yapmadığını söyledi.

Asgari ücretle çalışan 3 işçi, Londra Mahkemesi’ne başvurarak Başbakan Boris Johnson’ın İngiltere’yi 31 Ekim’de anlaşmasız olarak AB’den çıkarma tehdidine karşı dava açtı.

The Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre İngiltere Bağımsız İşçiler Sendikası (Independent Workers Union of Great Britain - IWGB) üyesi olan 3 işçi, Avam Kamarası’nın Brexit'in anlaşmasız olarak gerçekleşmesini engellemek ve Başbakan’ı Brexit’i 31 Ocak 2020'ye ertelemeye zorlamak için kabul ettiği ‘Benn Yasası’nı ihlal etmediğinden emin olmak için çaba sarf eden Londra merkezli insan hakları örgütü Liberty’ye üye olmayı planlıyor.

İngiliz mahkemelerine yapılan söz konusu dava başvuruları, Brüksel’le bir anlaşmaya varılmadığı takdirde Johnson’ı Brexit’i ertelemeye zorlamayı amaçlayan İskoç eylemciler tarafından açılan bir davanın devamı niteliğinde. Bununla birlikte avukat Jolyon Maugham ve diğer aktivistler, Johnson'ı Benn Yasası’na uymaya zorlayan bir mahkeme emri çıkarmak için dün Edinburgh Mahkemesi’ne başvuru yaptıklarını açıkladılar.

Maritza Calla, Wilson Romero ve Alexander Marshall adlı 3 işçinin avukatları ile IWGB geçen hafta, Londra’daki Downing Sokağı 10 numaradaki Başbakanlık konutuna gönderdikleri mektupta Benn Yasası’na uymamanın yasaları ‘açıkça ihlal etmek’ olduğunu belirttiler.

Aynı zamanda İspanyol pasaportlarına da sahip olan işçiler Calla 2012, Romero da 2013'ten bu yana İngiltere’de çalışıyorlar. İki işçi de AB üyesi olan İngiltere’de kalma hakkına sahip. Postacı olan İngiliz vatandaşı Marshall, bir süre önce işten ayrılma hakkı ile ilgili Avrupa Adalet Mahkemesi nezdinde açtığı bir davayı kazanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya