Mısır'da radikal fikirlere sahip olan bin 70 öğretmen görevden alındı

Mısır'da radikal fikirlere sahip olan bin 70 öğretmen görevden alındı

Çarşamba, 9 Ekim, 2019 - 14:30
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri radikal fikirlere sahip öğretmenlerden koruyor (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Mısır Eğitim Bakanlığı, radikal fikirlere sahip olduğu gerekçesiyle bin 70 öğretmenin görevden alındığını açıkladı. Görevden almaların, yıllardır eleştirilere maruz kalan Mısır’ın eğitim yapısını iyileştirmek için atılan bazı önemli adımların ardından geldiği ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanı Tarık Şevki, dün düzenlediği basın toplantısında, radikal fikirlere sahip ve haklarında açılmış dava bulunan bin 70 öğretmenin görevine son verildiğini söyledi. Şevki,  yasal önlemlerin alındığını belirterek, kararın, bakanlığın eğitim konusunda atmış olduğu yeni adımların ardından geldiğini ifade etti.

Bakan, 3 yıl içerisinde 120 bin öğretmenin devlet bütçesinden işe alınacağını belirterek, bakanlığın mevcut bütçesinin 1.6 milyar cuneyh ( 100 milyon dolar) olduğuna dikkati çekti. 120 bin yeni atama ile öğretmen sayısının 320 bini bulması halinde Mısır Eğitim Bakanlığı’nda bütçe açığının meydana gelebileceği ifade edildi.

Şevki, Eylül 2018’de başlayan öğretmen atamalarının ulusal bir proje olduğunu söyleyerek, bakanlığın müfredat, değerlendirme sistemleri ve eğitim sektörünün köklü sorunlarını çözmek için çalıştığını belirtti. Bakan açıklamasında, öğretmenlik unvanının oldukça önemli olduğunu ifade ederek, radikal fikirlere sahip herkesin bakanlık bünyesinde yerinin olmadığını dile getirdi.

Eğitim gelişmesi ve reform konusunda fikir birliğinin gerekli olduğunu söyleyen Mısırlı Bakan, eğitim sektörünün gelişimi ile ilgili şikâyetlerin 70 yıldır devam ettiğini ifade etti.

Bakan açıklamasında, Mısır’daki devlet ve özel okullarda nitelikli işler çıkarmak için büyük Arapça elektronik portalın açıldığına dikkati çekerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışmak ve işbirliği içerisinde olmak isteyenlerin portala kaydolması gerektiğini ifade etti. Portal aynı zamanda yeni istihdam da sağlıyor.

Mısır geçtiğimiz yıldan bu yana eğitim sistemini geliştirmek için kapsamlı bir plan izliyor. Mısır Cumhurbaşkanı, ülkedeki eğitim ve kalkınma planına büyük destek verdiklerini ifade ederken, Abdulfettah es-Sisi atılan bu adımın, Mısırlıların yaşam kalitesinin arttırılması ve sürdürülebilir atılım adına kalkınma hedeflerine ulaşılması için önemli olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya