ABD'den sonra Fransa ve İngiltere askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekmek istiyor

ABD'den sonra Fransa ve İngiltere askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekmek istiyor

Salı, 15 Ekim, 2019 - 08:45
Haseke şehrinde ki Amerikan askerleri (Arşiv- AVB)
Paris/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesinin Suriye’nin kuzeyinde bulunan askerlerini geri çekme kararının ardından, Fransa’nın da DAEŞ örgütüne karşı koalisyon içerisinde bulundurduğu askerlerini geri çekmek istediği belirtildi.

Fransız kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Paris’in Irak ve Suriye’deki uluslararası koalisyon içerisinde yaklaşık bin askeri bulunuyor. Askeri kaynaklar ise Fransa’nın Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 200 özel kuvvet askerinin olduğunu açıkladı.

Fransa hükümeti tarafından Suriye’de özel kuvvetlerin varlığına ilişkin bir açıklama yapılmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, geçtiğimiz Pazar günü Fransız askeri yetkililer ile yaptığı toplantıda, özel kuvvetlerin varlığının bölgede minimum düzeyde olduğunu söyledi.

Elysee Sarayı’nda Macron’un katılımıyla gerçekleştirilen Güvenlik ve Savunma Konseyi'nden hemen sonra hükümet tarafından yapılan açıklamada, bölgede bulunan Fransız asker ve sivil çalışanların güvenliği için gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi. Ayrıca ulusal güvenliği destekleyen adımlar atılacağı da ifade edildi.

Fransa Silahlı Kuvvetleri adına konuşan askeri sözcü, güvenlik nedeniyle daha fazla ayrıntılı bilgi veremeyeceklerini söyledi.

Öte yandan AFP’ye konuşan bir Fransız diplomatik kaynak, “ABD’nin çekilmesi durumunda küçük askeri birlikleri olan devletlerin bölgede kalma şansı yoktur” dedi.

Geçtiğimiz hafta İngiliz The Tıme gazetesinde yer alan haberde, ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi durumunda İngiltere’nin sahadaki özel kuvvet çalışanlarını çekmeye hazır olduğu ifade edilmişti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de geçtiğimiz Pazar günü, bölgede bulunan Amerikan güçlerinin tamamını Suriye’nin kuzeyinden çekeceklerini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya