Trump'tan Erdoğan'a uyarı mektubu

Trump'tan Erdoğan'a uyarı mektubu

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 06:45
ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Getty Images)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Barış Pınarı Harekatı başlamadan saatler önce hiç alışılmadık bir mektup gönderdi.

ABD birliklerinin, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki bölgeden çekilmesi, Washington’ın Ankara’nın askeri operasyonuna başlaması için yeşil ışık yakması olarak kabul edilmişti.

Ancak Trump, bu adımdan üç gün sonra, “Türkiye benim emsalsiz mantığıma göre sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini yerle bir ederim” tehdidinde bulunmuştu.

Trump, Erdoğan’a yazdığı mektubu diplomatik nezaketten noksun bir tonda açık bir tehditle başlattı.
Beyaz Saray’ın AFP’ye doğruladığına göre Trump’ın mektubunda şu ifadeler yer aldı;

“Sayın Başkan, İyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de.

Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum. 

Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza dek şeytan olarak görecektir. Sert adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım.”


Editörün Seçimi

Multimedya