Ruhani'nin kardeşi yolsuzluk suçundan hapse atıldı

Ruhani'nin kardeşi yolsuzluk suçundan hapse atıldı

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 07:15
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve kardeşi Hüseyin Feridun (arşiv- Jam News)
Londra/Şarku’l Avsat

İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’nın bildirdiğine göre çarşamba günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kardeşi Hüseyin Feridun, hakkındaki yolsuzluk davalarından 5 yıl hapis cezası aldı.

Aynı zamanda Ruhani'nin özel danışmanı da olan Feridun, 2017 yılında çeşitli yolsuzluk iddialarıyla tutuklanmış ve mali suçlar işlediği iddia edilmişti. Ancak İran medyasına göre yaklaşık 9,3 milyon dolar (8,4 milyon euro) kefalet ödemiş ve tutuklanmasından bir gün sonra serbest bırakılmıştı.

Yargıdan mayıs ayında yapılan açıklamada Feridun'un 7 yıl hapse mahkum edildiği ancak yapılan itiraz sonrasında kararın temyize götürdüğü belirtilmişti. 1 Ekim'de yapılan açıklamada temyiz mahkemesinin Feridun'a verilen 7 yıl hapis cezasını 5 yıla düşürdüğü, para cezası verdiği ve aldığı rüşveti iade etmesini istediği kaydedilmişti.

ISNA haber ajansı Hüseyin Feridun’un avukatının“Ruhani'nin erkek kardeşinin öğleden önce savcılığa geldiği, cezalandırılması üzerine Evin Hapishanesi’ne nakledildiği” açıklamasını aktardı.

Hasan Ruhani ve Hüseyin Feridun’un soyadları aynı değil. Zira İran Cumhurbaşkanı soyadını gençken değiştirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya