Umman Şura Meclisi seçimleri yurtdışında başlıyor

Umman Şura Meclisi seçimleri yurtdışında başlıyor

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 08:15
Maskat/Mirza el-Huveylidi
Maskat/Mirza el-Huveylidi

Yurtdışında yaşayan Ummanlılar, yarın, Şura Meclisi 9. dönem seçimlerine katılıyor. Umman'da ise oylama bir hafta sonra yapılacak.

Umman İçişleri Bakanı Hammud bin Faysal el-Busaidi, ülkedeki seçimlerin 27 Ekim Pazar günü olacağını açıkladı.  

Yurt dışındaki seçimlerde, elektronik sistem  ilk defa kullanılacak.

Umman Yüksek Seçim Komisyonu geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dokuzuncu dönem Şura Meclisi üyelerinin seçilmeleri için seçmenlerin ilk listelerinin asıldığını, listelerdeki seçmen sayısının, 375 bin 801'i erkek ve 337 bin 534'i kadın toplam 713 bin 335 seçmene ulaştığı belirtildi. Yeni dönem için Umman’ın bütün şehirlerinde 86 adayın, nüfusu 30 binden az olan bir kentte bir aday ile nüfusu 30 bin'den fazla olan bir kentte iki aday arasında dağıldığı açıklandı. Seçimlere 675'i erkek 42'si kadın 717 aday katılıyor.

2 Milyon 700 bin nüfusa sahip Umman Sultanlığı parlamenter monarşi ile yönetiliyor. Umman Sultanlığı’nda savunma, dış politika ve iç güvenlik konuları başta olmak üzere ülke yönetiminde 1970 yılından bu yana iktidarda bulunan Sultan Kabus tek ve son karar mercii. Devlet Başkanı Sultan Kabus, Başbakanlık makamının yanısıra Savunma, Maliye ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini de kanunen uhdesinde bulundurmakta. Hükümet üyeleri doğrudan Sultan tarafından atanmakta.

6 Kasım 1996 tarihinde Sultan Kabus'un yayınladığı Sultanlık Kararnamesiyle anayasa niteliğindeki Temel Yasa ilan edildi ve böylece Devlet Konseyi ve Şura Meclisi’nden oluşan iki kanatlı Meclis yapısıyla meşruti monarşiye geçildi. Temel Yasa'yla ayrıca, tahta geçiş süreci netleştirilmiş, Başbakanlık makamı tesis edilmiş ve Umman vatandaşlarına temel haklar tanınmıştı.

Şura Meclisi'nin kuruluş amacı, hükümet ile halk arasındaki ilişkiyi güçlendirerek halkın siyasi sürece katılımını sağlamak ve kurumsal devlet yapısının oluşumuna katkıda bulunmaktır. Şura Meclisi'nin üye sayısı Başkanla birlikte 85’dir. Üyeleri seçimle işbaşına gelmektedir.

1997 yılında kurulan Devlet Konseyi’nin üyeleri atamayla göreve gelmektedirler. Şura Meclisi’ne yardımcı danışma organı niteliğindeki Devlet Konseyi'nin Başkanı ve üyeleri Sultan Qaboos tarafından yayınlanan Kararnamelerle atanmaktadırlar. Konsey'in üye sayısı Başkanla birlikte 84'tür.


Editörün Seçimi

Multimedya