Venezuela'da 24 siyasi tutuklu serbest bırakıldı

Venezuela'da 24 siyasi tutuklu serbest bırakıldı

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 13:15
Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab basın toplantısında (Reuters)
Karakas/Şarku’l Avsat

Venezuela hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, İnsan Hakları Konseyi’ne 3 yıllık üye seçilmesinin ardından 24 siyasi tutuklunun serbest bırakıldığını açıkladı.

Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab,  başkent Karakas’ta düzenlediği basın toplantısında, 2014 ve 2017 yıllarında hükümet karşıtı gösterilere katılan 24 tutuklunun serbest bırakıldığını bildirdi.

Başsavcı, bu kararın, hükümetin muhalefet partileri ile girdiği diyaloğunun bir parçası olduğunu dile getirerek, bu kararın ülkede barış içinde yaşam çerçevesinde atılan bir ARIL olduğunu söyledi.

Öte yandan Venezuela, BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, İnsan Hakları Konseyi’ne 3 yıllığına seçilen yeni ülkeler arasında yer aldı.

Seçilen yeni ülkeler, 47 üyeli Konsey’de 1 Ocak 2020 itibariyle 3 yıl görev yapacak.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro liderliğindeki hükümetin, işkence, yargısız infaz ve iktidarı sürdürmek için korkutma gibi insan hakları ihlalleriyle suçlanması nedeniyle Konsey’e seçilmesi, bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Bu, sadece Venezuela rejiminin kurbanlarına karşı değil, aynı zamanda dünyadaki insan hakları konusuna karşı da sert bir darbedir.”

Pompeo, Venezuela’nın İnsan Hakları Konseyi’ne seçilmesinin, konseyin hali hazırda kırılgan olan güvenini zedelediğini dile getirdi.

Bakan Pompeo, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin (OHCHR) Temmuz ayında yayınladığı, Venezuela hükümetinin ciddi insan hakları ihlallerine değinen raporuna atıfta bulunarak, “Maduro’nun, Venezuela halkı üzerindeki baskıcı kontrolüne yönelik herhangi bir kısıtlamayı önlemek amacıyla BM İnsan Hakları Konseyi’ne oturmak istemesi şaşırtıcı değil” dedi.

Pompeo, ayrıca diğer ülkelerin Maduro'ya BM İnsan Hakları Konseyi'nde yer açmak için oy vermesini trajik bulduğunu da ifade etti.

ABD, 2018 yılında İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden çekilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya