Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​İngiltere’den AB’ye Brexit erteleme talebi

​İngiltere’den AB’ye Brexit erteleme talebi

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 08:15
Londra’da binlerce kişi Brexit konusunda yeni referandum için parlamento önüne yürüdü (AP)
Brüksel/Şarku’l Avsat

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk,  İngiliz hükümetinden Brexit (İngiltere’nin AB’den çıkışı) tarihinin ertelenmesini talep eden bir mektup aldığını belirterek, konuyu AB liderleriyle istişareye edeceğini açıkladı.

Tusk Twitter hesabı üzerinden konuya dair açıklamasında, "(Brexit’e ilişkin) erteleme talebi ulaştı. Nasıl karşılık verileceği konusunda şimdi AB liderleriyle istişareye başlayacağım" ifadesini kullandı.

İngiliz hükümeti, Parlamento’da 306'ya karşı 322 oyla kabul edilen önergeyle Brexit’in bir kez daha ertelenmesi yönünde oy kullanılmasının ardından yasal olarak erteleme talebinde bulunmak zorunda kaldı.

Bu adım, İngiltere'nin 31 Ekim'de AB’den anlaşmasız ayrılmasını önlemeyi amaçlıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, daha önce 31 Ekim olarak planlanan Brexit tarihini erteleme fikrini reddetmişti.

Johnson’ın, AB ile vardığı Brexit anlaşmasını 31 Ekim tarihine kadar parlamentoda onaylatmayı başarması halinde ertelemeye gerek kalmayacağı düşünülüyor. 

AB’den bir kaynağın DPA’ya yaptığı açıklamaya göre AB liderlerinin Brexit erteleme talebine yönelik karar vermeleri birkaç gün alabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya