Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

4 kez ikiz, 5 kez üçüz, 5 kez de dördüz doğuran dünyanın en doğurgan kadınına tıp dur dedi

4 kez ikiz, 5 kez üçüz, 5 kez de dördüz doğuran dünyanın en doğurgan kadınına tıp dur dedi

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 10:45
Nabatanzi’nin doğurganlığının yüksek ihtimalle kalıtımsal olduğu belirtiliyor (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

44 kez çocuk doğuran Ugandalı bir kadın artık hamile kalamayacak.

Mariam Nabatanzi adlı kadın, 4 kez ikiz, 5 kez üçüz, 5 kez de dördüz doğurduktan sonra yerel halk tarafından “dünyanın en doğurgan kadını” ilan edilmişti.

Ancak  7news’de yer alan habere göre Uganda’daki doktorlar, Nabatanzi’nin tekrar çocuk sahibi olmasını temelli engelledi.

12 yaşındayken para karşılığı evlendirilen Nabatanzi’nin ilk hamileliği bundan iki yıl sonra gerçekleşti.

Kocası tarafından üç yıl önce terk edilen genç kadın, şimdi hayatta kalan 38 çocuğuna tek başına bakmaya çalışıyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, çocuklarını okutmak için terzilik, kuaförlük, aktarlık gibi birçok iş yapan 40 yaşındaki kadın, konuyla ilgili şunları söyledi:

Çocuklarımı okutmaya çalışıyorum. Hayalim, onların okula gitmesi. Birçok şeyden yoksun kalabilirler ama okula gitmek zorundalar.

44 çocuk doğurmasına neden olan olaylar, ilk ikizlerinin dünyaya gelmesiyle başladı.

Doğumdan sonra doktora giden Nabatanzi, alışılmadık derecede büyük yumurtalıkları olduğunu ve doğum kontrol haplarının sağlık sorunlarına yol açabileceğini öğrendi.

Bunun ardından genç kadın, sürekli hamile kaldı.

Uganda'nın başkenti Kampala'daki Mulago Hastanesi'nde çalışan ve Daily Monitor'a konuşan jinekolog Dr. Charles Kiggundu, Nabatanzi’nin doğurganlığının yüksek ihtimalle kalıtımsal olduğunu belirtti.

Tekrar hamile kalmasını önlemek için doktorların harekete geçtiğini ve rahmini aldığını ifade eden Nabatanzi ise çocuklarını asla yük olarak görmediğini söylüyor:

 Onları asla terk etmem. Onlar benim çocuklarım ve hepsini seviyorum.


Editörün Seçimi

Multimedya