Mahmut Abbas Japonya imparatorun taç giyme törenine katılmak için Tokyo'da

Mahmut Abbas Japonya imparatorun taç giyme törenine katılmak için Tokyo'da

Salı, 22 Ekim, 2019 - 07:15
Filistin Lideri ve beraberindeki heyet dün Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir arada (WAFA)
Tokyo/Şarku’l Avsat

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Japon İmparatoru Naruhito'nun taç giyme merasimine katılmak üzere üç günlük bir ziyaret kapsamında Pazartesi günü Tokyo'ya geldi.

Abbas, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yle görüştü. Başbakanla Filistin meselesini, bölgedeki son gelişmeleri, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve bu ilişkileri çeşitli alanlarda geliştirme yollarını ele aldı.

Cumhurbaşkanı Abbas Japonya’ya Filistin halkını destekleme konusundaki tutumları ve çabaları için teşekkür etti ve Filistin halkının desteğini vurgulayarak, başbakana ve Japon halkına tayfunda hayatını kaybeden kişiler için başsağlığı dileklerini yineledi.

Filistin haber ajansına (WAFA) göre,  düzenlenen törende Filistin lideri Abbas, Japonya’yla Filistin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde ve Ortadoğu'da barışı sağlama çabalarından dolayı Japon Savunma Bakanı Taro Kono'ya Kudüs Yıldızı Nişan takdim etti.

Dışişleri bakanı olarak da bir dönem görev yapan Japonya savunma bakanı Kono, aynı zamanda Japonya-Filistin Parlamenter Dostluk Komitesi'ne başkanlık ediyor.

Tören, FKÖ Yürütme Komitesi üyesi ve Başbakan Yardımcısı Ziyad Ebu Amr, Filistin Baş Kadısı Mahmud el-Habbaş, Diplomatik İşler Başkanı Danışmanı Mecdi el-Halidi ve Filistin’in Tokyo Büyükelçisi Velid Sıyam'ın katılımıyla gerçekleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya