Genelkurmay başkanları Riyad'da 'İran tehdidini' ele aldı

Genelkurmay başkanları Riyad'da 'İran tehdidini' ele aldı

Salı, 22 Ekim, 2019 - 09:30
18 ülkenin genelkurmay başkanı, Saudi Aramco petrol tesislerine yönelik gerçekleştirilen saldırıda kullanılan balistik füzeler ve uçakların parçalarını inceliyor (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat

Körfez, Arap ve yabancı ülkelerden olmak üzere toplam 18 ülkenin genelkurmay başkanı, dün, Riyad'da, İran’ın Suudi Arabistan petrol tesislerine düzenlediği terör saldırılarını ve benzer saldırılara karşı koyma yollarını masaya yatırdı. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine karşı düzenlenebilecek herhangi bir saldırının önlenmesi de tartışılan konular arasında yer aldı. Toplantıda, bölgenin güvenliğini ve istikrarını korumak için askeri kapasitenin en uygun şekilde kullanılması ve önümüzdeki 4 Kasım'da düzenlenecek olan "Gücün İnşası" isimli konferansa ülkelerin katılımı konularının ele alındığı açıklandı.

Bu açıklama, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin (KİK) genelkurmay başkanları düzeyinde gerçekleştirdiği “Güvenlik ve Savunma” isimli konferansın sonuç bildirgesinin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından geldi. Konferansa Mısır, Ürdün, Pakistan, İngiltere, ABD, Fransa, Güney Kore, Hollanda, İtalya, Almanya, Yeni Zelanda ve Yunanistan katıldı.

Pazartesi günü Riyad'da düzenlenen konferansın sonuç bildirgesinde, geçtiğimiz Eylül ayında Suudi Arabistan petrol tesislerine gerçekleştirilen saldırı ve öncesinde Suudi Arabistan’ın ekonomik ve enerji altyapısına yönelik saldırılar şiddetle kınandı. Konferansa katılan ülkeler Suudi Arabistan'a yönelik düzenlenen saldırılara karşı tek bir vücut olduklarını ve bu tür saldırıların önlenmesi karşısındaki kararlılıklarını vurguladı.

Toplantıya katılan ülkeler, Suudi Arabistan'ın ekonomik ve enerji altyapısına yapılan bu saldırılarının küresel ekonomiye ve hatta uluslararası topluma doğrudan bir meydan okuma olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan ülkeler ayrıca, Suudi Arabistan'ın bu saldırılar karşısında gösterdiği çabaya tam destek verdiklerini ve Suudi Arabistan ve ortaklarının kendilerini savunma ve saldırıları uluslararası hukuka uygun olarak engelleme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan ülkeler Suudi Arabistan'ı desteklemenin en iyi yol olduğunu belirtirken, Riyad ise bölge ve karasularında hayati öneme sahip petrol tesislerine yönelik tehditlerin azaltılmasına dair kararlılığını bir kez daha vurguladı.

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Feyyaz er-Ruveyli, “Konferans, dünyanın enerji arzının yaklaşık yüzde 30'unu içeren bölge ülkelerine yönelik tehditler ve güvenlik ve savunma sorunlarını tartışmak amacıyla gerçekleşti. Deniz yolları küresel ticaret koridorlarının yüzde 20'sini oluşturuyor bu da küresel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) %4’üne tekabül ediyor” dedi.

Genelkurmay Başkanı er-Ruveyli toplantıya ilişkin, "Konferansta en kritik ve hassas noktadaki Suudi Arabistan petrol tesislerinin korunmasında askeri kapasitenin nasıl en uygun şekilde kullanılabileceği ele alındı. Bölge, İran devriminin iktidara geldiğinden beri, devrimi diğer ülkelere taşıma prensibi üzerine çaba göstermesi sebebiyle sürekli bir kriz yaşıyor. İran, politikalarına hizmet etmesi için dini mezhepçiliği kullanarak uluslararası sözleşmelerden ve anlaşmalardan çıkmak ve kaosu yaygınlaştırmak istiyor. İran, çok sayıda bölge ülkesinde güven ve istikrar ortamını sarsmak için kendisine mutlak bir itaatle bağlı kalacak milisler, gruplar ve partiler oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Feyyaz er-Ruveyli, Suudi silahlı kuvvetlerinin İran ve milislerinden gelen tüm saldırıları engellediğini belirtti. Feyyaz er-Ruveyli, hayati öneme sahip petrol tesislerinin korunması çabalarına destek olmak ve benzeri saldırıların tekrar yaşanmamasını sağlamak için bölgede İran ve milislerinin saldırılarına karşı tüm imkânların ve kapasitelerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Toplantıya katılan genelkurmay başkanları, İran’ın terör saldırılarına karşı deniz ve hava güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunu ele aldılar.

Feyyaz er-Ruveyli, konferansa katılan Genelkurmay Başkanlarına, güçlü destekleri, dünyanın enerji ihtiyacının karşılanması ve istikrarın sağlanması çabalarından ötürü teşekkürlerini iletti. Söz konusu toplantı Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın çağrısı üzerine gerçekleşti.

Konferansın sergisinde, Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine düzenlenen saldırılar nedeniyle meydana gelen zarar hakkında katılımcılara bilgi verildi. Aynı şekilde İran’a ait etkisiz hale getirilen balistik füzeler ve İHA’lar hakkında katılımcılara bilgi verilirken, İran’ın bölgenin istikrarını sarsmak için gerçekleştirdiği terör saldırılarında kullanılan tanıtım fotoğrafları paylaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya