Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için uluslararası anlaşma yapılmalı

Suudi Arabistan: İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için uluslararası anlaşma yapılmalı

Salı, 22 Ekim, 2019 - 14:30

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda toplandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, İran'ın nükleer silah edinmesinin yanı sıra bölgede yürütülen düşmanca ve terörist faaliyetleri finanse etmek için nükleer anlaşmanın ekonomik getirisinin kullanılmasını önlemek için kapsamlı bir uluslararası anlaşma yapılmasının önemi vurgulandı.

Toplantıda, İsrail’in Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na (NPT) katılmayı reddetmeye devam etmesi kınandı.

Buna ek olarak Suriye'de kimyasal silah kullanımı da kınanarak tüm uluslararası yasalar ile etik ve insani ilkeleri ihlal eden bu suçlar karşısında hesap verebilirlik çağrısında bulunuldu.

Kral Selman, toplantının başında Pakistan Başbakanı İmran Han ve Filistin Devleti Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Kral Selman ve Veliaht Prens Selman’ın Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmelerin neticesinde alınan Suudi Arabistan-Filistin Ortak Ekonomi Komitesi ve İş Konseyi kararına övgüde bulunuldu. Bu adımın, Suudi Arabistan liderliğinin Filistin’e siyasi ve finansal olarak verdiği desteğin bir uzantısı olduğuna dikkat çekildi.

Enformasyon Bakanı Turki bin Abdullah eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklamalarda bulundu.

Eş-Şebane toplantıda, Umman'ın başkenti Maskat'ta düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 36. İçişleri Bakanları Toplantı’sında, geçen ay Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerine yapılan saldırının kınanması ve bu bariz saldırganlık karşısında Suudi Arabistan tarafından alınan tüm önlemlerin takdir edilmesinden duyulan memnuniyetin ifade edildiği bilgini verdi.

Toplantıda ayrıca ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Mısır, Ürdün, Pakistan, Güney Kore, Hollanda, Yeni Zelanda ve Yunanistan'dan genelkurmay başkanlarının da katılımıyla dün Riyad’da düzenlenen KİK Genelkurmay Başkanları Güvenlik ve Savunma Konferansı’nın nihai bildirgesi ele alındı.

Söz konusu konferansın nihai bildirgesinde geçen eylül ayında Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine gerçekleştirilen saldırı da dahil olmak üzere Suudi Arabistan’ın ekonomik ve enerji altyapısına yönelik saldırılar şiddetle kınanmıştı.

Konferansa katılan ülkeler Suudi Arabistan'a yönelik düzenlenen saldırılara karşı tek bir vücut olduklarını ve bu tür saldırıların önlenmesi karşısındaki kararlılıklarını vurgulamıştı.

Ayrıca Suudi Arabistan'ın ekonomik ve enerji altyapısına yapılan bu saldırıların küresel ekonomiye ve hatta uluslararası topluma doğrudan bir meydan okuma olduğuna dikkat çekilmişti.

Suudi Arabistan'ın söz konusu saldırılar karşısında gösterdiği çabaya tam destek verdiklerini ve Suudi Arabistan ile ortaklarının kendilerini savunma ve saldırıları uluslararası hukuka uygun olarak engelleme hakkına sahip olduğu belirtilmişti.

Toplantıda, Tokyo’da İmparatorluk Sarayı'nda düzenlenen törenle tahta çıkan 126. Japon İmparatoru Naruhito tebrik edildi.

Eş-Şebane’nin verdiği bilgiye göre toplantıda ayrıca Afganistan’ın Nangarhar vilayetinde bir camiye Cuma Namazı sırasında düzenlenen ve 63 kişinin ölmesine neden olan saldırı da kınandı. Ölenlerin ailelerine ve Afganistan hükümetine taziye dileklerinde bulunuldu.

Bakanlar Kurulu toplatışında ayıca Suudi Arabistan’ın içişlerine ilişkin bir dizi karar alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya