Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’da 2 intihar bombacısı etkisiz hale getirildi

Afganistan’da 2 intihar bombacısı etkisiz hale getirildi

Cumartesi, 26 Ekim, 2019 - 14:15
Afganistan doğusunda bulunan Celalabad vilayetindeki intihar saldırısında sonra bölgede bulunan Afgan ordusu (Reuters)
Kabil/Şarku’l Avsat

Afgan ordusu, ülkenin kuzeyinde bulunan Belh bölgesinde, güvenlik güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısında iki intihar eylemcisinin öldürüldüğü ve bir bomba yüklü aracın imha edildiğini duyurdu. Afganistan haber ajansı HAMA Press’in önceki gün kaynaklardan aktardığı haberde, güvenlik güçlerinin Şahir Bolak bölgesindeki bir köye hava saldırısı düzenlediği aktarıldı.

Açıklamada, hava saldırısında patlayıcılarla dolu zırhlı Humvee’nin imha edildiği ve iki intihar eylemcisinin öldürüldüğü belirtildi. Ordu tarafından yapılan açıklamada, silahlı kişilerin daha önceden Humvee’yi ele geçirerek, bir hedefe saldırmayı amaçladığı aktarıldı. Taliban dâhil hükümet karşıtıu gruplar tarafından ise konu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Afgan güçleri, Afganistan’ın kuzeyindeki Takhar vilayetinin Darkad ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda en az 50 Taliban unsurunu öldürdü.

HAMA Press’in haberine göre, Afganistan Savunma Bakanlığı dün, Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri’nin “bölgedeki tüm teröristlerin ortadan kaldırıldığını, bölgenin terörden arındırıldığını” açıkladığını belirtti.

Açıklamada, güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyon sırasında en az 50 unsurun öldürüldüğü, onlarcasının yaralandığı, bazı araçlara ise el konulduğu ifade edildi. Operasyonlar, Afgan kuvvetlerinin son aylarda, ülkenin kuzey ve kuzeydoğudaki bazı alanların kontrolünü ele geçirmesinin ardından hız kazandı.
Çin, müzakere devrelerine giriyor

Öte yandan Çin hükümeti, Afganistan’da süre gelen savaşı sona erdirme çabasının bir parçası olarak ülkedeki savaşçı gruplar ile görüşme yapmayı planlıyor. Bazı çevreler, özellikle Taliban ile Washington arasındaki müzakerelerin çökmesinin ardından Çin’i, ABD’nin bir alternatifi olarak görüyor. Afganistan ile sınırı olan Çin, son dönemde Afganistan müzakereleri için kilit bir oyuncu olarak ortaya çıktı. Taliban’dan bir heyet, Çin hükümet yetkilileri ile görüşme yapmak için geçtiğimiz ay Pekin’e ziyaret gerçekleştirdi.

Analistler, Asya’da diplomatik olarak aktif olan Çin’in özellikle Afganistan gibi istikrarsızlaşan bir komşu ülke için rol oynama çabasını doğal görürken, gözlemciler bu durumun bölgedeki ABD’nin etkisini azaltmasından kaynaklandığını düşünüyor.

Terörle mücadele uzmanları, Pekin’in Taliban’a olan yakınlığının, Çin’in Sincan bölgesindeki Taliban dâhil Afganistan ve Pakistan’daki diğer radikal gruplar ile olan ittifaklarından duyduğu endişe sebebiyle olduğunu söylüyor. Bu nedenle Çin’in müzakerelere müdahil olma girişimi, “sınır ötesi terörizm” olarak adlandırılan kriz sebebi ile ortaya çıktığı belirtiliyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya