Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Abu Dabi Veliaht Prensi Brezilya Devlet Başkanı ile görüştü

Abu Dabi Veliaht Prensi Brezilya Devlet Başkanı ile görüştü

Pazartesi, 28 Ekim, 2019 - 11:45
Abu Dabi/Şarku’l Avsat

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan,  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile Abu Dabi’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, bölgesel ve uluslararası sahadaki gelişmeler ile ikili ilişkilerin yanı sıra önümüzdeki dönemde yatırım, ekonomi, kalkınma alanlarında, özellikle de enerji, tarım, altyapı, ulaştırma, enerji ve yapay zeka sektörlerinde işbirliğini geliştirme fırsatları ele alındı.

Abu Dabi Veliaht Prensi, BAE’nin, Brezilya ile ilişkilerini başta ticaret, tarım, enerji olmak üzere çeşitli alanlarda güçlendirmek istediğini söyleyerek, BAE'nin Brezilya'nın üçüncü en büyük Arap ticaret ortağı olduğuna dikkat çekti.

Brezilya'nın siyasi ve ekonomik düzeyde önemli bir ülke olduğunu dile getiren Al Nahyan, BAE'nin Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirme, genişletme ve çeşitli alanlarda işbirliği köprülerini güçlendirme stratejisinde büyük önem taşımakta olduğuna vurgu yaptı.

Bolsonaro ise iki ülke arasında güven, karşılıklı saygı ve ortak çıkarlara dayalı güçlü ilişkilerden gurur duyduğunu belirterek, dostluk köprülerini pekiştirme ve özellikle ekonomik, ticari, endüstriyel, yatırım, tarımsal ve yenilenebilir enerji konularında ikili işbirliği ilişkileri geliştirme konusundaki ilgisini vurguladı.

Brezilya Devlet Başkanı’nın Abu Dabi ziyareti, BAE ve Brezilya'daki bazı kurum ve kuruluşlar arasında savunma ürünlerinin geliştirilmesi ve ticaretinde stratejik işbirliği ile ortaklığın yanında gümrük, bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarında işbirliğini öngören anlaşma ve mutabakat zaptlarının imzalanmasına tanık oldu.

Ayrıca, BAE-Brezilya Stratejik İşbirliği Fonu'nun kurulması ve işletilmesi ile savunma sektörünün üretim kapasitelerinin artırılmasını öngören bir mutabakat zaptı ile iki ülke arasında ihracatın desteklenmesini içeren mutabakat zaptına da imzalar atıldı.

Öte yandan, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum da, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile bir araya geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya