Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore'den Japon Denizi'nde yeni füze denemesi

Kuzey Kore'den Japon Denizi'nde yeni füze denemesi

Perşembe, 31 Ekim, 2019 - 10:45
Kuzey Kore’nin geçen yaz yaptığı füze denemelerinden (Reuters-Arşiv)

Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin Japon Denizi’nde yeni bir füze denemesi yaptığını açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre Japonya Savunma Bakanlığı, füzenin Japon topraklarına ulaşmadığını ve Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesine düşme ihtimalinin zayıf olduğunu belirtti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne tanımlanamayan bir füze fırlattığının tespit edildiğini bildirdi.

Füzenin türü veya menzili gibi daha fazla ayrıntı vermeyen bakanlık, durumun yakından takip edildiğini vurguladı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’na dayandırarak verdiği haberine göre Kuzey Kore, geçtiğimiz ay Kaeçon kenti yakınlarından Japon Denizi’ne doğru iki kısa menzilli füze fırlatmıştı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, geçtiğimiz hafta parlamentoda yaptığı konuşmada, askeri harcamaların artırılacağını söyleyerek, Kuzey Kore'ye diyaloğu sürdürme çağrısında bulunmuştu.

İki ülke arasındaki diyalog, geçtiğimiz Şubat ayında ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki Hanoi zirvesinin başarısız sonlanmasından bu yana durdu.

O zamandan bu yana Pyongyang yönetimi, ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatları ve Güney Kore'nin ABD’den F-35 savaş uçağı almasını kınayan açıklamalar yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya