Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin'den Macron'a ziyareti öncesinde Hong Kong uyarısı

Çin'den Macron'a ziyareti öncesinde Hong Kong uyarısı

Pazartesi, 4 Kasım, 2019 - 10:45
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee Sarayı’nda Çinli mevkidaşını karşılarken (Arşiv-Reuters)
Pekin/Şarku’l Avsat

Çin bugün ağırlamaya hazırlandığı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u Hong Kong huzursuzluğuna müdahale etmemesi konusunda uyardı.

Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron’un bugün öğleden sonra ticaret odaklı bir ziyaret için Çin’in ekonomik başkenti Şanghay’a gitmesi bekleniyor.

İlk olarak 2018’de Çin’i ziyaret eden Macron bir yıl içinde ikinci kez Çin’e gidiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden Zhu Gang geçen perşembe günü Konfüçyüs’ten alıntı yaparak “Arkadaşlar arasında her zaman en iyisini sunarız. Özellikle uzaktan gelen bir arkadaş için sıcak ve samimi bir karşılama olmalı” ifadesini kullandı.

Çinli diplomat “Hong Kong ve Sincan’ın Çin’in iç işleri” olduğunu söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Macron’a Çinli mevkidaşına Sincan’daki “siyasi eğitim kamplarının kapatılması için baskı yapma” çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Örgütleri ve uzmanlar Pekin yönetimini bir milyona yakın Uygur Müslümanını bu kamplarda tutmakla suçluyor. Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanları ayrılıkçı olmakla suçluyor.

Macron ve eşi yarın akşam Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve şarkıcı eşi Peng Liyuan ile birlikte Şanghay’daki Yuyuan Bahçesi’nde düzenlenecek akşam yemeğine katılacak. Eski Şanghay’da bulunan Yuyuan Bahçesi, Çin’in en güzel bahçelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Çin devlet medyası yetkilileri Hong Kong’daki göstericilere karşı daha katı bir yol izlenmesi çağrısında bulunurken protestocular hafta sonu Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'nın ofisine saldırdı.

Hong Konglu yetkililer, aylardır süren grevleri sona erdirmek için alınan önlemler sırasında, hafta sonu meydana gelen çatışmalarda yaralanan 30 kişiden 3’ünün durumun kritik olduğunu duyurdu.

Çin polisi, Tai Koo bölgesindeki göstericilerin toplandığı City Plaza adlı AVM’ye baskın düzenledi. Protestocular polisle çatışmaya girmeden önce barışçıl bir insan zinciri oluşturdu.

AVM’de meydana gelen bıçaklı saldırıda, saldırganın göstericilerden birinin kulağını ısırarak koparttığı aktarıldı.

Yapılan açıklamalar protestocuların taleplerinde ısrar ederek gösterilere devam edeceği yönünde.


Editörün Seçimi

Multimedya