ABD, Körfez güvenliğini korumak için 'küresel kararlılığa' vurgu yaptı

ABD, Körfez güvenliğini korumak için 'küresel kararlılığa' vurgu yaptı

Salı, 5 Kasım, 2019 - 08:45
Ortak keşif uçuşu sırasında ABD B-52 bombardıman ve Suudi F-15C savaş uçağı (CENTCOM)
Manama/Şarku'l Avsat

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından dün resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanan açıklamada,  geçtiğimiz Pazar günü başlayan Uluslararası Çok Uluslu Deniz Güvenliği ‘IMX19’ tatbikatının güneyde Süveyş Kanalı’ndan Babu’l Mendeb’e, Hürmüz Boğazı üzerinden Arap Körfezi'nin kuzeyine doğru, bölgesel güvenlik, istikrar, seyrüsefer özgürlüğü ve serbest ticaret akışı sağlama konusundaki uluslararası kararlılığa odaklandığının üzerinde duruldu.

Açıklamanın yayınlanmasının ardından, CENTCOM Komutanı James J. Malloy ve Suudi Deniz Kuvvetleri Komutanı General Abdullah eş- Şemri arasında bir toplantı gerçekleştirildi.

Suudi Arabistan Donanmasının da IMX19 tatbikatına katılım gösterdi. General Şemri, yaptığı açıklamada, bu tatbikata katılımın dünyanın geri kalanıyla uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi ve ortak çalışmaların sürdürülmesi amacıyla gerçekleştirildiğini ifade etti. Tatbikata 56 ülke ve 7 uluslararası örgütün katıldığı belirtildi. Tatbikatın iki aşamada gerçekleştirildiğini ifade eden Şemri, ilk aşamanın teorik ve akademik olduğunu, dolaşım özgürlüğü ve dünya ticaretinin serbest akışını engelleyen hipotezler kurarak ve ardından Amerikan Savaş Koleji gözetiminde analiz edip alternatif çözümler bulmayı kapsadığını söyledi. İkinci aşamanın ise tatbikata katılan tüm savaş gemileri ve uluslararası deniz taşımacılığı için tehdit teşkil eden herhangi bir unsuru ortadan kaldırmak için çeşitli deniz güvenliği operasyonlarıyla ilgili tatbikatlar yapılmasını içerdiğini belirtti.

Öte yandan bir ABD B-52 bombardıman uçağı Suudi F-15C uçaklarına Prens Sultan Hava Üssü'ne kadar eşlik etti. CENTCOM’dan yapılan açıklamada bombardıman uçağının Suudi uçaklarını ortak bölgesel güvenlik çıkarlarını desteklemek üzere eğitmek için bölgeye uçuş gerçekleştirildiği ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya