Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere'de parlamento feshedildi, seçim kampanyası resmen başladı

İngiltere'de parlamento feshedildi, seçim kampanyası resmen başladı

Çarşamba, 6 Kasım, 2019 - 13:30
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Londra’daki Buckingham Sarayı'na giderek, Kraliçe Elizabeth’ten parlamentonun feshini talep edecek (AFP)

İngiltere’de Brexit (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı) dosyası konusunda ortaya çıkan belirsizlik nedeniyle parlamento feshedilirken,  12 Aralık’ta yapılacak erken genel seçimler için kampanya dönemi bugün resmen başlıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un, Kraliçe Elizabeth’ten Brexit kararını önleyen parlamentonun feshini talep etmesi için Buckingham Sarayı'na gitmesi bekleniyor. İngiltere’de 2016 yılında  gerçekleşen ve yüzde 52 oy ile kabul edilen referanduma rağmen, Brexit üç kez ertelendi.

Yapılan son anketlere göre, Muhafazakar Parti’nin oy oranını 10 puan artırdı. Siyasi analist ve anketör olan John Curtis dikkatli olunması gerektiği çağrısında bulundu.

2016 yılında gerçekleşen referandumda önemli bir rol oynayan Johnson, 31 Ocak 2020 tarihine kadar İngiltere’nin AB çıkmasını sağlayacak tek kişi olmaya niyetinde görünüyor.

İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise, Brüksel’den işçi haklarına saygı duyan bir Brexit sözleşmesi alabilirse, daha sonra AB’de kalma seçeneğini sağlayan bir referandum talebi sunabilir.

Büyük partilerin her iki tarafında da, parlamentoda çoğunluk elde etme hayallerini engelleyen küçük partiler bulunuyor.

Diğer tarafta ise Avrupa yanlısı olan AB’den ayrılmaya karşı çıkan Liberat Demokrat lider Jo Swinson bulunuyor. Brexit’ten vazgeçilmesini isteyen bu kesim, Avrupa anlısı muhafazakarların oyları ve liderlerin tereddütlü tutumlarından hayal kırıklığına uğrayan işçilerin oylarını alabilirler.

Başbakan Johson seçim kampanyasını ana konu Brexit’tin yanı sıra eğitim, sağlık, güvenlik gibi temel sosyal hakları üzerinde kurması bekleniyor. Johson, seçim kampanyasını bu akşam Batı Midlans bölgesinde başlaması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya