Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan siyasi elitleri 'Teknokratlar Hükümeti' talebine direniyor

Lübnan siyasi elitleri 'Teknokratlar Hükümeti' talebine direniyor

Cuma, 8 Kasım, 2019 - 13:00
Cumhurbaşkanı Avn ve Hariri arasında 7 Kasım’da yapılan toplantıdan bir görüntü (Dalati ve Nahra)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklara göre eski Başbakan Saad Hariri ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn arasında yeni hükümeti kurmak için düzenlenen siyasi istişarelerde herhangi bir ilerleme kaydedilmedi.

Hariri, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Hükümet hususunda istişarede bulunmak üzere Sayın Cumhurbaşkanını ziyaret ettim” ifadelerini kullanarak, diğer taraflarla da görüşmelerde bulunacaklarını belirtti. Kaynaklar da görüşmeleri “dostça” olarak nitelendirirken, birkaç noktada uzlaşının sağlandığına dikkati çekti. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, ziyaretin Cumhurbaşkanı Avn’ın Lübnan’daki taraflarla gerçekleştirdiği istişareler çerçevesinde geliştiğini belirtirken, toplantı sırasında hükümetin şekli, ekonomik ve finansal duruma ilişkin tüm meselelerin ele alındığını vurguladı. Kaynaklar ayrıca, liderlerin istisnai koşullarda hükümeti kurmak üzere zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Avn’ın Başbakanı belirleme hususunda gerekli görüşmelerin tarihini belirlemek için temaslarını sürdürdüğünü belirten kaynaklar, hükümetin temas düzeyinde henüz herhangi bir gelişmenin yaşanmadığını ifade etti.

Şarku'l Avsat'a konuşan kaynaklar, halk hareketinin talep ettiği "Teknokratlar Hükümeti" kurulmasının Temsilciler Meclisi'ndeki siyasi bloklar tarafından reddedildiğini aktardı. Siyasi elitler yeni hükümette yer alacak teknokratların siyasi tercihlerini de belli etmelerini istiyorlar.

Kaynaklar, eğer atanırsa Hariri de dahil tüm tarafları tatmin edecek üçüncü bir formül arayışına girilmesinin istendiğini de söyledi.

Kaynaklar, “Görüş alışverişleri hala devam ediyor. Ancak görüşme, teknokratlar hükümetindeki bakanları kimin seçeceği hususuna yoğunlaştı. Bu çerçevede iki görüş var. İlki siyasi partilerin teknokrat bakanları belirlemesi, ikinci ise bu kapasiteye sahip olanların çağrılması” dedi.

Teknokratlar hükümetine gidilmesi durumunda seçim, politikacılara yönelecek. Seçim gerçekleştiğinde ise her şey netlik kazanacak.

Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Avn’ın önceliğinin hükümeti kurma sürecini kolaylaştıracak bir fikir birliği sağlamak olduğunu belirtti.

Öte yandan Hariri’ye yakın kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, durumun tüm seçeneklere açık olduğunu belirtti. Kaynaklar, protesto sonrasında sürecin, öncesi gibi olmayacağını, sonuç olarak yeni hükümetin eski hükümetin kopyası olmaması gerektiğini ifade etti.

Kaynaklar, Hariri’nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmesi halinde bunu, kendi belirlediği kural ve vizyonlara yapacağını söylerken, bunda anlaşma sağlanamaması halinde de yeni bir başbakan üzerinde uzlaşı sağlanabileceğini belirtti.

Avn’ın görüşmelerine değinen kaynaklar, toplantılar sırasında hükümetin kurulması ve şekli de dahil tüm meselelerin ele alındığını, ancak görüşmelerin odağında kritik bir döneme tanık olan ekonomik ve finansal durumun olduğunu vurguladı.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, “Saad Hariri’nin başbakan olarak aday gösterilmesi hususunda ısrarcıyım. Hariri’ye dair ısrarım, Lübnan’ın çıkarına. Ben de Lübnan’ın çıkarının yanındayım” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan kaynaklar, Cumhurbaşkanının en başından beri halkın taleplerinin uygunluğu açısından meseleyle yakından ilgilendiğini, meydanlarındaki durumun olumlu olduğunu ve Avn’ın eylemcilere 3 defa diyalog çağrısı yaptığını belirtti.

Son iki gündür devam eden halk hareketine de değinen kaynaklar, öğrenciler tarafından üzerinde çalışılması gereken talepler ortaya koyulduğunu, ancak öğrenci olmayan vatandaşların başka alanlarda yürüyüş düzenlemesinden endişe duyulduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya