Annesinin DEAŞ'a götürdüğü Arnavut çocuk yeniden babasına döndürüldü

Annesinin DEAŞ'a götürdüğü Arnavut çocuk yeniden babasına döndürüldü

Cumartesi, 9 Kasım, 2019 - 09:45
Annesi DEAŞ’la yaşanan çatışmalarda ölen Alvin Berisha’nın Roma’daki Leonardo da Vinci Havalimanı’na ulaştığı sıradaki görüntüsü (AP)
Roma/Şarku'l Avsat

Annesinin DEAŞ’a katılmak üzere beraberinde götürdüğü Arnavut çocuk Alvin Berisha dün Şam ile koordineli bir biçimde gerçekleştirilen operasyon ile İtalya’daki evine götürüldü. Bu operasyon türünün ilk örneği oldu.

İtalyan polisi tarafından yapılan açıklamada Berisha’nın Roma’daki Leonardo da Vinci Havalimanı’na ulaştığı, ardından babası ve kardeşlerine teslim edildiği bildirildi.

Arnavut anne ve babadan dünyaya gelen 11 yaşındaki çocuğun hikayesi İtalyan kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Geçtiğimiz ay Berisha’nın Suriye’deki Kürt güçlerinin denetimi altındaki kampta olduğu ortaya çıkmıştı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’na (IFRC) göre Arnavut çocuğun annesi çatışmalarda öldürülmüştü.

Geçen ekim ayında basında çıkan haberlerde baba ile oğlun binlerce militanın aile üyelerine ev sahipliği yapan el-Hol Kampı’ndaki duygusal buluşmasına yer verilmişti.

IFRC Sözcüsü Tommaso Della Longa, geçen perşembe günü yaptığı açıklamada Arnavut çocuğun el-Hol Kampı’ndan ayrılarak babasına teslim edilmek üzere İtalya’ya götürüldüğünü belirtmişti.

Longa, AFP’ye yaptığı açıklamada olayın 5 yıl önce annenin çocuğu ile birlikte kaçarak DEAŞ’a katılmaya ve savaşmaya karar verdiğinde başladığını ifade etti. Longa yaptığı açıklamada “El-Hol Kampı’ndan gelen mesajla çocuğun halen hayatta olduğunu öğrendik” dedi.

Suriyeli Kürtler, DEAŞ ile yıllarca süren savaşın ardından bugün gözaltı kamplarında yarısını 5 yaş altındaki çocukların oluşturduğu yaklaşık 8 militan ve aile üyesini elinde tutuyor.

Birleşmiş Milletler (BM),  söz konusu çocuklardan yüzlercesinin ebeveyni olmadığını bildirdi.

İtalyan ve Arnavut makamlarının desteği ve Suriye başkenti Şam’da yürütülen müzakerelerin ardından Kızıl Haç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Arnavut çocuğu çarşamba günü türünün ilk örneği olan bir operasyonla ailesine götürdü. Longa yaptığı açıklamada “Suriyeli Kızılay gönüllülerimiz, el-Hol Kampı’ndan Şam'a kadar çocuğa eşlik etti” dedi.

Uluslararası güçler, 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeyinde Türkiye tarafından başlatılan operasyonun ardından DEAŞ’lı militanların Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altında bulunan kamp ve cezaevlerinden kaçma ihtimaline karşı uyarılarda bulundu.

Kürt yetkililer, defalarca Batı ülkelerine DEAŞ'la ilişkili vatandaşlarını geri alma çağrısında bulundu. Ancak bu ülkeler büyük oranda çekimser davranıyor.

Bununla birlikte Avusturya, Almanya, Fransa ve Belçika bazı yetimlerin iadesini kabul ederken ABD birçok kadın ve çocuğu yeniden ülkeye aldı.

Kazakistan, Özbekistan ve Kosova da çok sayıda çocuğun iadesini kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya